UOPŠTE NE OSEĆAM VEZU SA SVOJOM BEBOM, JESAM LI JA LOŠA MAJKA: Majčinski instinkt se ne rađa odmah s detetom

Savršene majke na koje se ugledamo, požrtvovane pune ljubavi i pažnje prema svojoj bebi, nekada su samo nedostižni uzori. Majčinstvo svaka žena razvija po svojoj meri.

Shutterstock

Uvek čujemo da se žene rađaju sa majčinskim instinktom, zbog čega se mnoge mlade majke brinu ako od samog početka ne osećaju stalnu, duboku vezu sa svojim tek rođenim detetom. Istina je da osećanja prema bebi kao nekom strancu a ne vašem novorođenčetu ne čini vas lošom majkom, kako prenosi Ofeminin.

Loša majka protiv savršene majke

Majčinstvo bi trebalo da bude jedno od najsrećnijih perioda u vašem životu, ali to ne znači da dolazi lako. Tvrdnja da je biti majka prirodna sposobnost svake žene, koja se pojačava i tzv "majčinskii instinkt", nije sasvim tačno. Setimo se da nismo rođene majke, već majke postajemo. Mnoge majke pokušavaju da žive sa iluzijom da moraju da budu savršeni roditelji – zbog čega na kraju budu iscrpljene, umorne i frustrirane. Nemojte se osećati krivim ako naiđete na probleme u komunikaciji sa svojim detetom – niste sami sa ovim problemom.

Majčinstvo i brojevi

Od 75.000 od žena koje postanu majke po prvi put, otprilike 10% oseća se nesigurno i neprijatno nakon porođaja (postporođajna depresija pogađa polovinu majki). Džudi Rajt, direktorka roditeljskog sajta Parenting People, kaže da je „prirodno želeti da budete najbolja majka, ali stvaranje veoma visokih očekivanja za sebe može dovesti do situacije u kojoj nećete moći da ispunite nijedno od njih. "

Ne postoji prirodno dobra ili loša majka. Biti mama ne znači poštovati skup pravila - iako ponekad želimo da jeste!

"Savršena majka" - postoji li takva osoba?

Da li ste previše zaštitnički nastrojeni ili, naprotiv, previše povučeni? Zahtevna i stroga ili bolje rečeno razumevajuća i popustljiva? Šta mislite o spavanju sa bebom, dojenju i dudama? Uvek postoji nešto zbog čega da kritikujete svoju majku. Ne možete svima ugoditi, ali možete saznati šta je najbolje za vas.

Biti savršena majka

Mlade majke se često osećaju krivim što ne mogu biti majke kakve očekuju od drugih. To je zbog nedostatka iskustva, ali i nerealnih očekivanja. Previše se trudite da se nosite sa svime i to neće dovesti do ničega dobrog.

"Nivo hormona u velikoj meri varira nakon porođaja, a ni fizički maraton se ne završava - besane noći su psihički i fizički iscrpljujuće. "Poteškoće posle porođaja čine da se mlada majka oseća iritirano, lako uznemireno, preopterećeno i veoma nesigurno u sebe", objašnjava ona. Rajt .

Ovo takođe može da dovede do negativnih osećanja prema detetu - ali ne paničite. Ovo je normalna reakcija. Važno je razgovarati o osećanjima pre nego što nagomilaju previše loših.

Savršena majka ne postoji. Ideja o ​savršenoj majci je fantazija. Verovanje da takva osoba postoji samo će sve pogoršati. „Najteže je roditeljima da shvate i prihvate svoja ograničenja i granice", kaže dečiji psihijatar Fransoaz Molena. Dete se oblikuje roditeljskim "neuspesima" - tako se uči samostalnosti

Rađati nije isto što i postati majka

Tokom trudnoće, mnoge žene ne mogu da zamisle da beba raste u njihovoj materici 9 meseci. Drugi vizuelizuju bebu na specifičan način, a ova vizija često ne odgovara izgledu bebe nakon rođenja. Povratak kući iz bolnice može biti jedan od najstresnijih trenutaka za novu majku. Od prvih trenutaka mora da se nosi sa ogromnim potrebama deteta: glad, san, plač...

„Majka treba da izgradi čvrsto i trajno gnezdo da bi se izborila sa svim ovim“, kaže Linda Moriseau, dečiji psihijatar.

Povratak i pomoć

Po povratku kući, mnoge žene sanjaju da se vrate u bolnicu, gde su bile okružene brigom i iskustvom mnogih ljudi. Kada ste tako iscrpljeni, lako je poverovati da ne možete da se nosite ni sa čim. Vredi razmisliti o pomoći pre porođaja i unapred planirati ovu pomoć. Razmislite ko može da vam pomogne po povratku iz bolnice, koga ćete moći da imate pored sebe u slučaju nužde. Ne možete planirati za svaki slučaj, ali se ne možete osloniti samo na sebe.

„Nemojte se osećati obaveznim da se sa svime nosite sami“, upozorava Rajt. „Smanjite svoje ciljeve i potražite pomoć.“

Osećaj udaljenosti

Čak i ako ste oduvek želeli dete, nemojte očekivati da ćete se strasno zaljubiti u svoje dete odmah nakon porođaja. Ovo se takođe može desiti kao rezultat trudnoće sa visokim rizikom ili teškog porođaja. Možda se plašite velike promene u vašem životu koju će doneti dolazak bebe. Postoji mnogo razloga da se osećate udaljeno, ali ova osećanja su potpuno validna.

„Veoma je teško, čak i sebi, priznati da ne osećate majčinski instinkt kada to svi oko vas zahtevaju od vas“, kaže Rajt.

Ali on dodaje da je najbolji način da "razvijete svoj instinkt" da se brinete o sebi. „Čuvajte sebe – jedite dobro, spavajte kad god možete, udahnite malo svežeg vazduha. Tako ćete se osećati bolje i dati sebi prostor da izgradite vezu sa svojim detetom.“

Osećaj krivice

Majka mora da se nosi sa stalnim kajanjem što ne može odmah da ispuni očekivanja onih oko nje da vole i da se bezuslovno i predano posvete svom detetu. Međutim, morate zapamtiti da niste sami. Vaša porodica i profesionalci su tu da vas podrže. Vaš partner takođe treba da skine deo pritiska sa vas i da vam pomogne više. Previše se fokusiramo na vezu majka-dete, jednako je važan i otac“, podseća psihijatar.

(Yumama/J.D.)

BONUS VIDEO

This browser does not support the video element.

Trik za ustajanje iz kreveta posle carskog  TikTok/the360mama