- Dečak Zajd rođen je prevremeno u 23. nedelji trudnoće i težio je samo 552 grama.
- Suočio se sa brojnim komplikacijama, imao sepsu, 13 transfuzija krvi, ali je pobedio sve prognoze i izašao kući iz bolnice.
Jedna porodica slavi svoju "čudesnu bebu", jer konačno mogu da uživaju u svakom trenutku sa njim kod kuće.
Roditelji iz Ujedinjenog Kraljevstva, Ajša i Zuhajr Malik, dobili su svog dečaka Zajda u januaru, kada je rođen u samo 23. nedelji trudnoće.
U tom trenutku imao je svega pola kilograma. Beba Zajd je provela više od četiri meseca boreći se za život na neonatalnoj intenzivnoj nezi (NICU) u bolnici Queen Elizabeth University Hospital u Glazgovu. Novopečena majka (33) je izjavila za GlasgowLive da je tokom produženog boravka na intenzivnoj nezi bilo mnogo "straha i anksioznosti", ali je pohvalila svog sina što je prebrodio "svaku prepreku".
"Bilo je mnogo neizvesnosti i mnogo straha i anksioznosti, ali on je prebrodio svaku prepreku koja mu se našla na putu", rekla je ona. "Bio je jedna od najmanjih beba koje su doktori videli i nije bilo mnogo poverenja u to da ćemo stići dovde. Neverovatno je da je uspeo i da napreduje."
Brojne komplikacije
Tokom svog boravka na neonatalnoj intenzivnoj nezi (NICU) koje je trajalo 123 dana, novorođenče je imalo sepsu, akutno oštećenje bubrega, 13 transfuzija krvi i tri velike operacije. Lekari u bolnici su mu takođe dijagnostikovali hroničnu bolest pluća tokom dugog boravka.
Ova izrazito prevremeno rođena beba provela je 84 dana na intenzivnoj nezi, 32 dana na jedinici pojačane nege i osam dana na specijalnoj nezi, dok su lekari i medicinske sestre neprekidno brinuli o njemu.
Povratak kući
Beba Zajd, čije ime znači "rast i napredak", u utorak, 2. juna konačno je puštena kući, nedelju dana nakon termina porođaja. Ajša i Zuhajr (34) su svesni da je njihov mališan prkosio svim očekivanjima, pobijajući statistike i prognoze lekara.
"Bio je veličine moje šake, pa smo razmišljali o putu pred nama i pitali se: 'Kako ćemo ovo da prebrodimo?'", rekla je Ajša. "Imali smo još 17 nedelja do termina porođaja."
Nakon što su proslavili Dan majki, Dan zaljubljenih i dva Bajrama u bolničkoj sobi, porodica je uzbuđena što će konačno jedan praznik moći da proslave sa Zajdom kod kuće.
Novorođenče, koje se pridružilo sinovima para, Saifu (6) i Omeru (8), i dalje je na kiseoniku, ali njegova porodica je optimistična u vezi njegove budućnosti, s obzirom na sve kroz šta je već prošao u svom kratkom životu.
Ajša je pohvalila neonatalni tim u bolnici, opisujući njihovu negu kao "neverovatnu". Posebno je zahvalila medicinskoj sestri Trejsi Klinton, doktorki Luiz Leven i hirurgu Gregoriju Vokeru, dodajući da su njenom sinu više puta spasli život tokom njegovog boravka.
"Od trenutka kada sam ušla u porođaj, bilo je mnogo neizvesnosti, straha i brige", rekla je Ajša o svom "čudesnom" sinu. "Sada je prelepo što smo prošli kroz sve to i što vidimo da se sve dobro završilo i da mu sada ide jako dobro. Zajd je prkosio svim šansama koje su bile protiv njega."
U galeriji ispod pogledajte i najlepše citate o porodici:
BONUS VIDEO:
Izvor: najzena.alo.rs/Yumama