Da li je normalan izbočen pupak kod beba? Ponekad može da ukaže na pupčanu kilu ili granulom

Evo zašto neke bebe imaju izbočen pupak i kako da prepoznate znake pupčane kile i pupčanog granuloma.

Shutterstock

Kada bebi otpadne pupčani patrljak, što se dešava nekoliko dana nakon rođenja, potrebno je još neko vreme da ta ranica potpuno zaraste. Međutim, nekad nakon zarastanja roditelje zbuni ili zabrine to što dete ima izbočen pupak.

Uzroci izbočenog pupka

Da li je bebin pupak ispupčen ili nije, zavisi od toga kako zaraste nakon otpadanja pupčanog patrljka. Oblik pupka deteta nema nikakve veze sa načinom na koji je pupčana vrpca presečan ili sa bilo čim što je lekar uradio, već je prosto tako kako je.

Postoji uvreženo mišljenje da ispupčen pupak može da se "vrati" unutra tako što se na njega stavi novčić ili drugi tvrd, ravan predmet, koji se preko zalepi flasterom. Međutim, to nije istina, a osim toga, nema ni razloga da pokušavate da ispupčeni bebin pupak "ubacite" unutra jer su oba savršeno normalno.

Doduše, vredi napomenuti da u nekim slučajevima razlog za izbočen pupak može da bude pupčana kila ili pupčani granulom.

Pupčana kila

Pupčana kila je ispupčenje koje se javlja na delu gde je pupčana vrpca ulazila u bebin stomak. Kada pupčani patrljak otpadne nakon rođenja, ovaj mali otvor na stomaku se obično spontanto zatvara. Međutim, nekad se desi da se taj otvor ne zatvori i da pupak bude dosta ispupčen, a posebno kada je povećan pritisak u stomaku – na primer, kada beba kaki ili plače.

Iako izgledom može da zabrine roditelje, pupčana kila obično ne izaziva nikakve probleme. Normalno je da ova izbočina bude mekana, nije izrazito natečena i nije bolna, najverovatnije ne postoji razlog za brigu. Pupčana kila obično nestane do 12. ili 18. meseca starosti bebe, a u 90 odsto slučajeva se povuče sama od sebe pre nego što dete napuni četiri godine.

Ponekad se rešava hirurškog intervencijom, ali je to veoma retko potrebno.

Svakako, ako primetite bilo kakav otok, osetljivost ili promenu boje oko tog područja, zatražite mišljenje lekara. U veoma retkim slučajevima, deo bebinog creva može da se zaglavi u ovom otvoru, prekidajući dotok krvi u to područje, što zahteva hitnu operaciju. Povraćanje i zatvor takođe mogu da ukažu na ovaj problem.

Pupčani granulom

Ponekad kod beba može da se formira i malo ožiljačno tkivo crvenkaste boje na pupku, nakon otpadanja pupčane vrpce. To tkivo se naziva pupčanim granulomom i iz njega može da curi svetlo žuta tečnost. Obično prolazi samo od sebe za oko nedelju dana.

Ukoliko potraje duže od toga, obratite se lekaru za savet.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Trik za gasove i grčeve kod beba  TikTok/enchantednanny