5 lažnih znakova bolesti kod beba: Evo čega ne treba da se plašite

Mnogi novopečeni roditelji beba se na svaku promenu ponašanja jako uplaše da nešto nije u redu s njihovim mališanom. Zapravo bebe prolaze i kroz neke sasvim normalne periode razvoja, koji nisu alarmantni.

Shutterstock

Ovo su najčešća ponašanja bebe koja neiskusnim roditeljima mogu da izgledaju dramatično i uznemiravajuće kao da je bolesna. Uvek ispratite kako se dete oseća i šta se dešava i konsultujte se sa lekarom oko svake nedoumice.

Često povraćanje

Za decu uzrasta 5-6 meseci normalno je da bljuckaju. To se zove se fiziološki refluks i nakon što počnu da jedu čvrstu hranu, ove epizode ​​postaju retke i nestaju. Da biste smanjili njihovu učestalost držite bebu dok jede uspravno i tapšite je po leđima posle svakog obroka. Možete da koristite mlečna formula protiv refluksa ili, ako je dojena, može da se hrani ređe u horizontalnom položaju.

Štucanje

Simptom gastroezofagealnog refluksa, štucanje se obično javlja kao rezultat uznemirenosti nerva koji kontrahuje dijafragmu. Ovo je mišić koji odvaja grudni koš od abdomena, sa ulogom u disanju. Bebe štucaju čak i u maminom stomaku.

Kijanje bez prestanka: Često kijanje kod beba ne bi trebalo da vas brine sve dok nema sekreta iz nosa, kašlja ili drugih znakova prehlade. To je način na koji vas upozorava da mu je hladno ili na koji jednostavno pokušava da ukloni strane čestice iz nosa.

Ubrzavanje otkucaja srca

Svi mali sisari uspevaju da održe svoje telesne tečnosti u granicama normalnih vrednosti. Srca novorođenčadi starih 1-2 dana kucaju oko 123-159 puta u minuti i normalna brzina otkucaja srca opada kako beba raste. Otprilike u dobi od godinu dana puls dostiže 115 otkucaja u minuti, a sa 3-4 godine između 73 i 137 otkucaja u minuti.

Pošto je malo, bebino srce kuca brže od srca odrasle osobe, koja normalno ima puls od 70-80 otkucaja u minuti. Štaviše, u poređenju sa odraslima, koji imaju brzinu disanja između 12 i 20 u minuti, kod beba je između 40 i 60 u minuti.

Hrkanje

Kada je nos začepljen, dete hrče tokom spavanja, pokušava da diše na usta. Za to može biti kriva samo prolazna prehlada, ali i alergija na prašinu ili uvećanje krajnika. Poseta pedijatru, zbog eventualnog upućivanja alergologu ili ORL doktoru, posebno ako se pojavi i apnea (prestane da diše na nekoliko sekundi). U nekim slučajevima se preporučuje operacija krajnika ili antialergijski tretman.

BONUS VIDEO

This browser does not support the video element.

Trik mame za kupovinu prave veličine cipelica bebi  Tiktok/yana_mom_