Studije su pokazale da stopala beba se razvijaju bolje i koordinišu mišiće, kada većinu vremena hodaju bose. Dr Atčara Venakatraman, konsultant za razvoj deteta, dečiji psiholog, nutricionista za bebe kaže: „Osim ako primetite da vaše dete ima problema sa razvojem stopala, idealno je da bude boso. Kada se povežemo sa zemljom, kada hodamo bosi, primećuje se smanjenje belih krvnih zrnaca i povećanje crvenih krvnih zrnaca, što ukazuje na bolji imunitet.
Evo koliko je važno da mališani hodaju bosi:
Pomaže da se omogući optimalan razvoj mišića
Bosonogost im pomaže da razviju dobro držanje. U vreme rođenja, kosti malih stopala vaše bebe su veoma mekane, u vreme rasta, kosti postaju tvrđe i razvijaju se zglobovi, mišići i ligamenti u stopalima. Ponekad bosonogo hodanje može da bude razlog za rast mišića bebe.
Poboljšava agilnost i svest
Kada je stopalo vaše bebe u direktnom kontaktu sa tlom, mozak vašeg mališana dobija informacije preko nervnih završetaka i omogućava telu da sazna kako da se prilagodi zbog ravnoteže. Nošenje obuće povećava sloj zaštite bebinih stopala, što znači da mozak ne može da dobije informacije kada bebi otežava ravnotežu. To što je bosa znači da vaša beba može bezbedno da prelazi različite površine. Trčanje i hodanje po različitim površinama poput trave, peska, blata daje mališanima samopouzdanje da pokreću svoje telo na različite načine.
Poboljšava razvoj senzorne motorike
„Svi smo primetili da naši mališani istražuju stvari nogama i rukama. U tabanu ima oko 200.000 nervnih završetaka. Beba će iskusiti mnoge teksture dok bude bosa pre nego što ustane i prohoda, gurne prste i stopala na sofu, tepih itd. Puštanje bebe da bude bosa omogućav joj da nastavi sa razvojem senzorne motorike“, kaže dr Venakatraman.
BONUS VIDEO