KOLIKO BEBA TREBA DA DOBIJA NA TEŽINI IZ MESECA U MESEC: Do 1. rođendana najbolje je da se kilaža utrostruči

Koliko beba treba da dobija na težini u različitim uzrastima - evo kako se uvećava kilaža iz meseca u mesec!

Shutterstock

Poznato je očekivanje da beba do prve godine trebalao da utrostruči težinu koju je imala na rođenju, ali istina je da se svako dete razvija individualno. Sa oko 6 meseci beba počinje da jede čvrstu hranu, polako se uvode namirnice, a u narednim mesecima kombinuju se kašice i dojenje, pa beba dobija na težini. Ukoliko ste zabrinuti za težinu svog deteta, najbitnije je da se konsultujete sa lekarom i pratite njegova uputstva.

Pogledajte koja je težina optimalna u različitim razvojnim fazama, odnosno kako beba dobija na težini iz meseca u mesec, prema preporukama stručnjaka sajta Parents.

Prvi mesec
Tokom prvih šest meseci, normalno je da dete dobije na težini između 140 i 200 grama nedeljno, kao i da poraste oko 2,5 centimetra, ukoliko nemate probleme s hranjenjem. Bebe imaju između 8 o 12 hranjenja dnevno, na svaka dva do tri sata i jedina hrana koju unose su majčino mleko ili adaptirana formula.

Drugi mesec
Dete bi trebalo da umereno povećava svoju telesnu masu svake nedelje. Ukoliko se brinete da vaša beba ne dobija dovoljno mleka i hranljivih materija, obratite se lekaru. Nikako ne uvodite čvrstu hranu ovako rano jer postoji način da se izborite sa svakim problemom i da vaša beba pravilno napreduje.

Treći mesec
U ovoj razvojnoj fazi, beba se više neće gojiti umereno, već treba očekivati da nedeljno dobije 170 grama!

Četvrti mesec
Dojenje je i dalje na svaka 3 do 4 sata, ali ovo može da varira od bebe do bebe. Stručnjaci kažu da je za bebu najbolje da ostane na isključivom dojenju ili formuli dok ne napuni 6 meseci.

Peti mesec
Između petog šestog meseca, dete bi trebalo da ima duplo više kilograma nego na rođenju.

Šesti mesec
Beba od 6. meseci ima razvijen digestivni sistem koji počinje da luči enzime potrebne za varenje skroba. Ona je sada spremna da proba nove, raznovrsne namirnice. Do ove razvojne faze, beba treba da dobija 85-140 grama nedeljno. Neke od namirnica koje se uvode među prvima su kruška, banana, kajsija, breskva, avokado, tikvice, karfiol, brokoli, blitva, spanać, integralni pirinač, proso, kinoa, maslinovo ulje, piletina, bujon od mesa, bundeva, batat. Ipak, pazite na alergijske reakcije i posmatrajte kako dete reaguje sa uuvođenjem svake nove namirnice.

Sedmi mesec
Ukoliko se u sedmom mesecu detetova težina ne uveća za, najmanje, 900-1.300 grama, obratite se lekaru, savetuju stručni saradnici portala Parents, baš kao i ako dobije više od 2.700 grama. Sedmi mesec je i dobar trenutak da beba počne sama da se služi sitnim komadima hrane, pa bi trebalo razmotriti i serviranje "hrane za prstiće". Važno je da hrana bude dobro usitnjena, kao i da dete ne jede bez nadzora kako bi se smanjio rizik od gušenja.

Osmi mesec
Ovo je faza razvoja u kojoj će beba imati gotovo tri puta više kilograma nego na rođenju!

Deveti mesec
Beba će nastaviti da napreduje postepeno, a stručnjaci savetuju da joj se često služe užine - na dva do četiri sata - jer deca koja često jedu imaju bolji unos hranljivih materija i zdravije su od onih koje ne užinaju.

Deseti mesec
Budući da je u ovom periodu dete pokretno i živahno, moguće je da neće biti promena u težini. Puzanje sagoreva dosta kalorija, pa ne bi trebalo očekivati da dete dobije više od pola kilograma do kilogram u desetom mesecu.

Jedanaesti i dvanaesti mesec
Vreme je za bebine prve korake! Tokom ova dva meseca, vaša beba postaje veliki dečak ili devojčica! Noćna hranjenja će se prorediti. U ovom uzrastu se očekuje da se utrostruči težina, ako to nije slučaj razgovarajte sa pedijatrom.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Dete ima napad besa u prodavnici  TikTok/skye.wheatley.waugh

(Yumama/T.A.S.)