Mame novorođenčadi se često žale da su se na bebinom licu pojavile bubuljice. Obično se to dešava kod beba u periodu od 2-3 nedelje i pogađa oko 20 odsto novorođene dece.
Veruje se da ove bubuljice kod beba izazivaju hormoni njihovih majki koji još uvek kruže krvotokom bebe kao posledica trudnoće. Ovi hormoni majke stimulišu bebine žlezde koje proizvode ulje i izazivaju pojavu bubuljica na bradi, čelu, kapcima i obrazima, a ponekad i na glavi, vratu, leđima i gornjem delu grudi.
Kako da se rešimo akni kod beba?
Nažalost, ne možemo mnogo da utičemo na njih, ali treba da budemo strpljivi. Evo nekoliko saveta koji mogu da vam pomognu:
- Nemojte da stiskate ili trljate bubuljice.
- Očistite ih toplom vodom dva puta dnevno. Nežno osušite kožu.
- Nemojte da koristite sapun ili losion na promenama.
- Nikada nemojte da pokušavate da bebine akne lečite proizvodima za odrasle.
- Isprobajte prirodne lekove za dečiju kože, a neke mame sugerišu da majčino mleko može da pomogne kod procesa zarastanja akni.
- Ako mislite da treba da odvedete dete kod lekara, uradite to. Nekaga pregleda dečiji dermatolog i ukoliko je potrebno, daće vam neku terapiju.
Koliko dugo traju bubuljice kod beba?
Bubuljice kod beba obično nestaju nakon nekoliko nedelja, a najkasnije do 3.-4. meseca.
Važno je da znate da bebine akne ne ostavljaju trajne ožiljke kao što može da se desi kod odraslih ljudi, a takođe i da ne predviđa buduće probleme sa aknama u trudnoći.
Kada treba da odvedem dete kod pedijatra?
Akne kod beba gotovo uvek nestaju same od sebe. Ali ukoliko primetite da izgledaju kao zaražene, ako primetite dodatno crvenilo, otok ili iscedak, dete ima temperaturu ili druge simptome.
Takođe, ako sumnjate na alergijsku reakciju ili ekcem, obratite se lekaru. Ta stanja zahtevaju da se koristi krema koja će sprečiti širenje osipa.
(Yumama)