DA LI SU BEBI PUDERI BEZBEDNI? Roditelji tvrde da su odlični za pelenski osip, ali stručnjaci ih nikako ne preporučuju

Puderi za bebe nekada su bili neizostavni deo nege, ali stručnjaci danas smatraju da treba da ih izbegavamo, i to iz opravdanih razloga.

Shutterstock Mama koristi puder za bebin pelenski predeo

Puderi za bebe vrlo često su izbor roditelja, pogotovo kod pelenskog osipa, ali se u poslednje vreme vodi polemika da li su oni zapravo dobri i da li ih treba često upotrebljavati.

Puder za bebe upija vlagu i smanjuje trenje kože o kože, što može pomoći u sprečavanju osipa, uključujući i pelenski osip. Zbog toga je dugi niz godina bio osnovni proizvod koji se koristi pri presvlačenju beba. Međutim, Američka akademija za pedijatriju roditeljima preporučuje da za svoje bebe ne koriste pudere jer oni im zaista nisu potrebni, a ponekad mogu i da iritiraju njihovu ionako osetljivu kožu.

Puder za bebe može da bude i štetan za mališane ako se mnogo udiše. Postojala je i zabrinutost oko toga da li dugotrajna upotreba pudera u blizini genitalnog područja može dovesti žene u veći rizik od raka jajnika.

Iako puderi ne sadrže azbest od 1970. godina, veza između pudera bez azbesta i raka, ako postoji, ostaje nejasna i istraživači su davali razna mišljenja. Puderi za bebe na bazi kukuruznog skroba takođe mogu da budu problematični jer njihov glavni sastojak može da pogorša pelenski osip izazvan kandidom.

Kada pogledate sve razloge, najbolje je da preskočite puder za bebe, pogotovo zato što postoje i drugi, sigurniji i efikasniji načini da se spreči pelenski osip.

Shutterstock  Mama koristi puder za svoju bebu

Kako da sprečim pelenski osip bez pudera?

Evo nekoliko trikova za sprečavanje pelenskog osipa:

  • Često menjajte pelene bebi
  • Ako je moguće, nemojte im odmah stavljati pelenu nego ih pustite par minuta golišave pre nego što stavite čistu pelenu. To će pomoći njihovoj koži da se oporavi.
  • Kada se bebina koža potpuno osuši, namažite joj kremu na bazi cink-oksida ukoliko ima osip.

(Yumama)