Iako možda ne deluje tako, ali prva tri meseca fizičkog razvoja vašeg novorođenčeta će proći brže nego što možete da zamislite. Tokom tog perioda primetićete promene u rastu, izgledu, motoričkim sposobnostima i senzornom razvoju vašeg deteta.
Od čega zavisi rast deteta?
Ako ste zabrinuti da li je vaša beba veća ili manja od prosečnog novorođenčeta, verovatno nemate opravdane razloge. Postoji širok raspon razvoja 'normalne' visine i težine. Veličina vaše bebe će zavisiti od nekoliko faktora:
- Koliki su bili roditelji na rođenju
- Da li je beba rođena u terminu ili ranije
- Ishrana
- Okruženje i kultura
- Prekretnice rasta u prva tri meseca
Kada odvedete bebu kod pedijatra, možete očekivati da će on proveravati sledeće prekretnice rasta:
- Gubitak težine od 5 do 7 odsto tokom prve nedelje života. Deca koja su dojena mogu izgubiti i do 10 odsto svoje porođajne težine, ali ih treba pažljivo pratiti u napredovanju
- Povratak na porođajnu težinu bebe očekuje se oko druge nedelje
- Normalno je da beba dobije oko 30 grama dnevno
- Sa oko 3 meseca može se očekivati da će beba dobijati oko pola kilograma mesečno dok će se njegova visina povećati za oko 20 odsto
Izgled glave
Glava čini najveći deo tela novorođenčeta, a primetićete i nekoliko mekih tačaka, odnosno fontanelu na glavi. Nije retkost ni da glava deluje malo deformisana tokom porođaja, ali nemojte da brinete jer će se ta konusna glava kroz neko vreme lepo zaokružiti.
Fizičke osobine
Novorođenče ima nekoliko čudesnih stvari u fizičkom izgledu, i nemojte da brinete ako primetite sledeće stvari:
- Otečene oči pri rođenju
- Spljoštene uši
- Plik na usni od hranjenja
- Dlake na telu
- Suva koža
- Uvećane genitalije
- Hladan nos
- Žute tačkice na nosu
Sve ove promene će nestati kako vaša beba bude rasla.
Motoričke sposobnosti
Beba prvo savladava pokrete glave, a zatim prelazi na pokrete trupa, ruku i nogu. Do 8. nedelje, njegovi pokreti su uglavnom van kontrole. Nehotični pokreti nisu namerni pa nemojte da mislite da vas odguruje prilikom hranjenja ili da hvata igračku.
Tek nakon nekih 3 meseca primetićete da gleda u svoje ruke. Počinje da shvata da mahanje pesnicama koje vidi nisu samo još jedna igračka u njegovom vidnom polju, već deo tela. Može početi i da pesnicom dodiruje vaše lice ili igračku koja se nalazi u blizini.
Razvoj ukusa i mirisa
Beba može da oseti miris i ukus još dok je u materici. Neka istraživanja pokazuju da ishrana majke tokom trudnoće i dojenja može uticati na nepce njene bebe kasnije u životu. Njegovo čulo mirisa možete iskoristiti u svoju korist. Pošto će prepoznavati mamin miris, utehu može naći i u komadima njene odeće ako ona trenutno nije pored.
Razvoj sluha
Vaša beba može da čuje i u materici, ali po rođenju, njen sluh nije tako napredan kao kod odrasle osobe, ali će brzo napredovati u narednim mesecima.
Razvoj vida
Oči bebe se otvaraju ubrzo nakon rođenja, ali možete očekivati da budu otečene nekoliko dana zbog pritiska u materici. Vid bebe je manje razvijen od njenih čula.
U početku može da se fokusira samo na objekte blizu svog lica jer njen zamagljen vid treba da savlada percepciju dubine, preferira svetle, kontrastne boje.
Razvoj čula dodira
Čulo dodira je možda najrazvijenije čulo koje beba ima pri rođenju. Možda ćete to primetiti jer žudi za kontakton 'koža na kožu', umiruje se tokom povijanja i reaguje na različite dodire.
(Yumama)