Bez obzira da li vreme provodite u zatvorenom prostoru ili prirodi, leto je uvek nezgodan period za bebe. Ukoliko je previše obučete, možete je dovesti u opasnost od osipa. Ukoliko njeno krhko telo izložite nešto duže sunčevim zracima, može dobiti opasne opekotine ili toplotni udar. Letnje vrućine takođe mogu uzrokovati Sindrom iznenadne smrti (SIDS). “Kada su visoke temperature, bebe spavaju čvrstim snom, što otežava njihovo buđenje i na taj način povećava rizik od SIDS-a”, objašnjava Brus Epštajn, čuveni pedijatar sa Floride.

Da biste bili sigurni da je vaša beba zaštićena i da se oseća dobro tokom dugih vrelih letnjih dana, pogledajte savete stručnjaka:

Birajte odgovarajuću garderobu

Ukoliko vreme provodite u zatvorenom prostoru, bebi obucite široku i laganu garderobu, po mogućstvu napravljenu od prirodnih materijala, kao što je pamuk koji apsorbuje znoj bolje od sintetičkih vlakana. Doktor Epštajn savetuje da bebu obučete baš onako kako ste se i vi obukli. “Ukoliko nosite šorts i majicu, to će odgovarati i bebi”, ističe on. 

Ukoliko izlazite iz kuće, bebi obucite duge i široke bele pantalonice i široku majicu dugih rukava. Nikako nemojte zaboraviti šeširić sa širokim obodom koji će zaštiti bebino lice. Nemojte da vas prevari oblačno vreme, jer sunčevi zraci se probijaju i kroz oblake.

Obezbedite dobru ventilaciju

S obzirom da se bebe ne znoje lepo, mogu se pregrejati mnogo brže od odraslih. Iz tog razloga bebu nikako ne smemo ostaviti u toploj prostoriji ili parkiranom automobilu. Čak i boravak od nekoliko minuta na toplom može povisiti bebinu temperaturu, a u ekstremnim slučajevima može biti i opasno po život.

PageBreak

Koristite letnje kengur nosiljke ili marame

Kombinacija vašeg zagrejanog tela i nosiljke može dovesti do toga da vašoj bebi bude loše i to nakon samo nekoliko minuta. Iz tog razloga birajte nosiljke napravljene od laganih materijala, poput teksasa. Ukoliko primetite da je lice vaše bebe zajapureno, odmah je izvadite iz nosiljke.

Vodite računa da beba uvek bude hidrirana

Čak i ako ne vidite kapljice znoja na bebinom licu, ona može izgubiti puno tečnosti usled vrućine. Crveno lice, koža koja je topla na dodir, ubrzano disanje i uznemirenost mogu biti upozoravajući znaci dehidratacije. Budući da deca mlađa od šest meseci ne bi trebalo da piju vodu, zamenite izgubljenu tečnost mlečnom formulom ili češćim dojenjem. Bebe bi trebalo da unose najmanje 50 odsto više vode tokom letnjih meseci, pa bi beba od pet kilograma koja obično uzima 0.60l tečnosti, tokom leta trebalo da uzima 0.90l.

Vodite računa kada izlazite iz kuće

Najgore vreme za bebu (a samim tim i vas) je da bude napolju između 10 sati pre podne i dva sata popodne, kada je sunce najjače.PageBreak

Uvek tražite hladovinu

Kada stignete na plažu ili u park, pronađite mesto koje je zaštićeno od sunca - ispod krošnje drveta, suncobrana ili baldahina. S obzirom da ne možete uvek biti sigurni da ćete naći hladovinu, najbolje je da sa sobom ponesete mali šator napravljen tako da odbija sunčeve zrake i obavezno sa strane da ima procepe kako bi ventilacija bila dobra. Naočare za sunce isto mogu biti dobra zaštita za bebine osetljive oči, ali pre kupovine se uverite da stakla blokiraju najmanje 99 procenata ultraljubičastog zračenja.

Budite pažljivi pri izboru kreme za sunčanje

S obzirom da bebe ispod šest meseci imaju tanku i osetljivu kožu, potrudite se da ne bude direktno izložena sunčevoj svetlosti. Međutim, u slučajevima da želite da je na kratko pokvasite u vodi, obavezno joj namažite zaštitnu kremu. Američka akademija pedijatara sada predlaže da je sasvim u redu namaziti malu količinu kreme na bebinu kožu, uključujući i lice.

Za bebe starije od šest meseci, slobodno koristite zaštitnu kremu što više i češće. Ponavljajte mazanje na svaka dva sata ili kad god se pokvasi ili oznoji. Birajte vodootporne kreme za decu sa najmanjim zaštitnim faktorom 15. Čak i ako oblačite bebu, namažite joj kremu.

Negujte bebinu kožu

Ukoliko se beba oznoji od toplog i vlažnog vremena, moguće je da će joj se na vratu, preponama i naborima kože pojaviti crvene flekice. Da biste ublažili osip, presvucite bebu i obucite joj pamučnu odeću ili samo pelenu i stavite bebi puder na kritična mesta. Beba bi u tom slučaju takođe trebalo da bude u rashlađenoj sobi.

Ukoliko beba kojim slučajem dobije opetkotine, obavezno se obratite svom lekaru.