Izmlazavanje mleka može biti jako bolno - postavljanje pumpice, označavanje, skladištenje, da ne govorimo o čišćenju nakon svega. Ipak, morate da pazite kako ih perete, jer ako nešto propustite može doći do opasnih posledica, kao što su bakterijske infekcije.

Američki centar za kontrolu i prevenciju bolesti objavio je detaljno uputstvo zasnovano na najnovijoj nauci.

Nažalost, to uputstvo ističe da definitivno morate da čistite delove nakon svake upotrebe. Druga preporuka uključuje pranje ruku pre korišćenja delova pumpice ili mleka, korišćenje određene četkice i pranje u posebnom sudu, a ne u sudoperi i sunđerom koji koristite za sudove. Za dodatnu zaštitu, možete ih ostaviti u ključaloj vodi ili na pari.

Opasne infekcije

Neadekvatno održavanje pumpice može da uzrokuje ozbiljne zdravstvene probleme kod beba, a posebno nedonoščadi, a zabeležen je slučaj i bakterijskog meningitisa koji se, na žalost, završio smrtnim ishodom. 

Nebezbedni načini čišćenja pumpice za izmlazanje

Mnoge mame su čule za ostavljanje pumpica u frižideru kako bi se izbeglo prečesto pranje, ali da li je ovo sigurna metoda? Međutim, čišćenje nakon svake upotrebe je najsigurnije i naročito je važno kod beba mlađih od dva i tri meseca, koje su rođene pre vremena ili imaju slab imuni sistem, upozoravaju lekari.

Takođe, čišćenje vlažnim maramicama nije dozvoljeno jer one ne mogu dosegnuti do svih površina delova pumpice, pa je pranje u mašini ili ručno preporučljivo.

Pravilno pranje i održavanjepumpice za izmlazanje

Kako bi rešio dileme mama, Američki centar za kontrolu i prevenciju bolesti izdao je uputsvo za održavanje pumpica. 

Istraživači se nadaju da ova stroga pravila neće odvratiti mame od izmlazavanja mleka dok nisu blizu deteta, jer majčino mleko ima mnogo dobrobiti za bebu, plus se time stvaraju i zalihe, pa mama može dojiti bebu direktno kada su zajedno. Obezbeđivanje majčinog mleka je nešto najbolje što možete da uradite za svoje dete, a postoje koraci koje morate da učinite da bi izmlazavanje mleka bilo što je moguće sigurnije. 

Izdvajamo nekoliko saveta kako da na najbolji način održavate delove pumpice za izmlazanje:

- Perite ruke pre upotrebe pumpice, i koristite maramice za dezinfekciju da očistite spoljašnje delove pumpice.

- Nakon svake upotrebe razdvojte sve delove pumpice i isperite ih tekućom vodom. Ne stavljajte ih direktno u sudoperu!

- Očistite delove pumpice što je pre moguće, i to vrelom, penušavom vodom u koritu za pranje i četkicom koju koristite samo za čišćenje delova pumpice, ili perite u mašini za pranje sudova.

Posebna napomena

Ne ostavljajte pumpicu u penušavoj vodi da odstoji jer je voda plodno tlo za bakterije koje se brzo razmnožavanju!

- Isperite ih svežom vodom (ne vraćajte ih u isto korito)

- Osušite ih na vazduhu ili krpom, ali nemojte trljati peškirom jer će se klice tako širiti.

- Ispirajte i korito i četkicu, i ostavite da se osuše na vazduhu. Perite ih barem na pet dana.

-Ukoliko koristite mašinu za pranje posuđa, stavite toplu vodu i program za sušenje. Operite ruke pre uzimanja delova, i dozvolite im da se osuše na vazduhu. 

- Odložite delove na čistu, zaštićenu površinu i tek nakon što su potpuno suvi.