Promene na koži u obliku ospe, u predelu koji pokrivaju pelene, naziva se pelenski osip. Zapravo, to je upala nežne i nezrele bebine kože. Ove promene mogu da variraju od laganog crvenila, preko svetlo crvenog tačkastog osipa na guzi, polnim organima i donjem delu stomačića, pa sve do zadebljale kože prepune gnojnih prištića.

Neke bebe imaju osetljiviju kožu, pa mogu da budu podložnije pelenskom osipu, a neke ga dobiju samo u određenim situacijama. Tek da se zna, svaki roditelj iskusi bar jednom nastanak ove dosadne pojave.  

Zašto nastaje?

Zapaženo je da pojavi pelenskog osipa pogoduje retko menjanje pelena i nepotpuna higijena tokom presvlačenja, antibiotska terapija, proliv, alergija na neke vrste hrane ili na gel iz jednokratnih pelena, reakcija na deterdžent i omekšivač kod upotrebe pamučnih ili tetra pelena. Neka stanja pogoduju nastanku pelenskog osipa - kao na primer: nicanje prvih zubića ili stanje posle vakcinacije, uvođenje nemlečne hrane, itd.

Kako ga sprečiti?

Roditelji, ili oni koji se bave bebama, mogu pomoći tako što će da menjaju pelene najmanje na svaka dva sata, a kada se beba pokaki - da je odmah presvuku. Najbolje je prilikom svakog presvlačenja oprati predeo ispod pelena čistom vodom, dobro isprati genitalije, guzu i pregibe, posušiti tapkanjem i pustiti da se koža dobro osuši, staviti tanak sloj zaštitne kreme, pa tek onda pelenu. Vlažne maramice koristiti samo u izuzetnim prilikama.

Ako se koriste jednokratne pelene, treba voditi računa d

Kada tražiti pomoć lekara?Roditelji pelenski osip najčešće tretiraju sami, bez pomoći lekara. Međutim, postoje situacije kada treba zatražiti pomoć stručnjaka:1. Kada se osip pojavi kod bebe mlađe od 40 dana2. Kada su uz osip prisutni čirevi, gnojni prištevi ili kraste3. Kada osip prati povišena temperatura, otečeni limfni čvorovi...4. Kada beba ne izgleda dobro, ili kada gubi na težini5. Kada se osip širi izvan pelenske regije - uključujući kosu, lice ili ruke6. Kada se stanje ne popravlja ni nakon dva-tri dana, uprkos lečenju

a njihova veličina bude prema kilaži, a ako se koriste pamučne ili tetra pelene - onda koristiti poseban deterdžent za pranje bebine garderobe, svakako ih dva puta ispirati, a omekšivač ne upotrebljavati, ili koristiti samo onaj koji je niskoalergogen. Mogu da se koriste i kreme koje štite od pelenskog osipa.

Šta ako se pojavi pelenski osip?

Za čišćenje pelenske regije treba koristiti običnu toplu vodu. Bolna područja nije dobro brisati. Umesto toga možete da koristite mlaz tople vode, i na taj način očistite bolna mesta. Nežno otklonite ostatke stolice. Bebu što češće ostaviti golišave guze. Uzgred, bebama prija kada su "oslobođene" od pelena, a sušenje kože je sastavni deo lečenja pelenskog osipa. Ponekada pomogne samo promena kreme ili pelena drugog proizvođača. Ako morate da koristite vlažne maramice, onda su dobar izbor one koje su bez mirisa.

U pojedinim slučajevima je pelenski osip nešto više od iritacije mokraćom, stolicom ili trenjem. Tada je neophodno, pored pravilne nege, i davanje određene terapije.

Anđelka Kotević, viša medicinska sestra, šef službe "Halobeba" u Gradskom zavodu za javno zdravlje