Prvi izlazak sa bebom iz kuće (tu ne računam onaj izlazak iz bolnice da bismo došli do kuće) je prilično stresan i bitan momenat.
Naravno, ukoliko je lepo vreme svi roditelji to jedva čekaju, i naravno tu će odmah doći strina Mica da vam kaže kako morate čekati 40 dana ili da bebi otpadne pupak, prestane da nosi širok povoj, počne sama sebi da menja pelene, poraste kosa ili se ozeni, ali to je samo neizbezno, tako da samo klimajte glavom i nastavite dalje.
Na terasu smo ga izveli odmah sutradan posto je bio avgust i sjajno vreme, a terasa nam je tako okrenuta da nema sunca nikada i odmah smo videli da mu baš prija da bude na svežem vazduhu - što i nije neki šok. Pošto sam ja bila operisana, sačekali smo nedelju dana i krenuli sa šetnjama. Prva je bila jako stresna. Šta mu sve treba, šta da ponesem, šta ako ovo, šta ako ono. Naravno, nije mu trebalo ništa, tih pola sata je i onako prespavao zato što se vozio kolicima na svežem vazduhu i zato što je novorođenče.
I tako je naše cunjanje počelo. Sa mesec dana nam se dešavalo da po ceo dan budemo napolju. Pedijatar nam je objasnila da ako nama i bebi to prija nema razloga da sedimo zatvoreni ako ne želimo, i poslušali smo je.
Sa bebama koje sisaju je lakše, grudi nosite sa sobom uvek. Ukoliko vam je neprijatno da dojite u javnosti, to možete uvek raditi u svojim kolima, skoro svuda sada ima odeljak za bebe, a onda ćete shvatiti da je to sasvim prirodna stvar i da nema razloga da vam bude neprijatno. Nabavite majice za dojenje i pičite dalje.
Za bebu je potrebno u torbi da ponesete:
- prostirku za presvlačenje
- vlažne maramice (zato što- beba)
- par pelena (zato što bebe vole da kake one sekunde kada ste im stavili čistu pelenu)
- rezevni outfit ili dva
- malu kesu za đubre u slučaju da ste negde gde kante za đubre nema
- portiklica (kada sisa da ne dođe do odece ako bljucne ili slično)
- tanka kapica ako pocne da duva
- voda ili caj (ukoliko beba to pije)
- duda (ukoliko beba koristi)
- šarena igračka za kolica
- za mamu rezervna majica i tupferi za grudi
I to je to, sve se to može spakovati u one torbe za mame što se kače na kolica i idete gde vam je volja. Bebe lepo spavaju u kolicima svakako. Naravno, ćebence za kolica je uvek tu.
E sada, za bebe na formuli je malo kompikovanije. Znam zato što je Vuk od drugog meseca morao da pređe na formulu, ali evo kako smo se mi snalazili. Na formuli se jede na satnicu. Nema podoja na zahtev, pošto se beba ne doji, tako da znate kada će beba jesti. Spremljena formula se ne nosi, zato što ne moze da stoji duže od pola sata (piše na uputstvu), ali ponesete vruću vodu u termosu i odvojeno prah (imate i one kutijice za nošenje formule) i samo smućkate kada je vreme za jelo. Takođe, ako idete u kafić vodu sipate u flasicu i prah odvojeno, i zamolite ih da vam podgreju u mikrotalasnoj. 600w na minut je idealna temperatura za 150ml vode. Ukoliko baš nemaju mikrotalasnu, mada kakav su to kafić koji nema mikrotalasnu, mogu da vam skuvaju vodu i stave u neku posudu i onda ugrejete vodu tako što ćete ubaciti flašicu sa bebinom vodom u tu posudu sa vrelom vodom kao kada biste koristili grejač za flašice. Naravno, svaki kafić/restoran će vam to uraditi čak i ako niste njihov gost, ako lepo pitate i kažete da je za bebu. Ko ne bi?
Tako da je apsolutno moguće izvesti sve što ste zamislili i sa maleckim bebama, samo ako odlucite da to možete i unapred se spremite. I ako nešto zaboravite, znaćete za sledeći put. Practice makes it perfect!
Mama Ana Dimić
Zapratite nas i na Instagramu!
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna