U ponedeljak je održan Opšti štrajk Poljakinja koje su odlučile da se suprotstave predlogu novog zakona o abortusu.
Novim zakonom se predlaže potpuna zabrana abortusa, što znači da žene u Poljskoj, kao i doktori koji bi sproveli ovaj zahvat, mogli bi da odgovaraju krivično u slučaju da namerno prekinu trudnoću ako zakon stupi na snagu.
U Poljskoj, koja već inače ima jedan od najstrožijih zakona ove tematike u Evropi zajedno sa Maltom i Vatikanom, abortus je dozvoljen do 12 nedelje trudnoće i to u ova tri slučaja: ako je ugrožen život fetusa, ako trudnoća ugrožava život majke ili ako je trudnoća rezultat krivičnog dela kao što su silovanje ili incest.
Pogledajte i Abortus je nezdravo rešenje
Iako se Katolička crkva i poljska vladajuća stranka javno zalažu za zabranu, nijedna od ove dve strane nije inicirala predlog. Naime, poljski parlament je pre nekoliko dana pokrenuo pitanje izmene, koja bi pobačaj u potpunosti zabranila, a inicijativu je pokrenula koalicija Stop Abortion, grupa građana koja je uspela da za svoju peticiju prikupi 100.000 potpisa.
Foto: Profimedia
Mnoge žene nisu otišle na posao, nisu obavljale kućne poslove i nisu brinule o deci. Na hiljade ljudi, ne samo žena, prošetalo je obučeno u crno kao deo protesta Black Protest, založivši se za ženino pravo da sama donosi odluku.
U slučaju da vlada usvoji ovu predloženu izmenu, abortus postaje krivično delo, a kazna propisana bila bi zatvor do 5 godina! Lekaru koji sprovede zahvat takođe se preti zatvorskom kaznom.
Međutim, kritičari zakona kažu da će ovakve izmene pogoditi i žene koje dožive spontane pobačaje, ali i da će uticati na lekare koji će odbijati i rutinske zahvate na trudnicama zbog straha da ne izazovu prekid trudnoće.
Protiv rigoroznog predloga ustale su mnoge žene i širom sveta pružajući podršku Poljakinja, pa su isto vreme protesti održani i u nekoliko gradova širom sveta kao što su Čikago, Berlin, London i Zagreb. Popularna poljska manekenka Anja Rubik je takođe pružila podršku svojim sunarodnicama.
A šta kaže zakon u Srbiji?
Prema Zakonu o postupku prekida trudnoće u zdravstvenim ustanovama postupak se preduzima samo na zahtev trudnice. Osobe starije od 16 godina mogu da se podvrgnu zahvatu bez saglasnosti roditelja ili staratelja i to u tri slučaja kao i u Poljskoj. Jedina razlika je što je prekid u Srbiji dozvoljen do navršene desete nedelje trudnoće, a u izuzetnim prilikama i posle 10. nedelje, odnosno 20. nedelje.
*Najnovije vesti, rezultate medicinskih istraživanja i savete stručnjaka na temu roditeljstva, zdravlja i lepote možete pratiti na našoj Fejsbuk stranici -YuMama.
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna