Bebe se brzo razvijaju u prvih godinu dana zato se potrudite da što više vremena provodite zajedno i uživate i radujete se svakoj novoj veštini i aktivnosti koju vaša beba savlada. Svaki novi dan donosi i nešto novo što dete može da uradi i što će vam izmamiti osmeh na lice. Kroz igru kao najprirodniji vid aktivnosti, pratite razvoj vaše bebe.
Pogledajte koje psihomotorne razvojne norme bi roditelji trebalo da prate u jedanaestom mesecu bebinog života...
Beba stabilo sedi
Tokom ovog meseca vaša beba će zauzimati četvoronožni položaj i pored uvežbavanja anterio-posteriorne ravnoteže (napred-nazad) uvežbavaće i lateralnu (bočnu) ravnotežu tako što će odizati jednu pa drugu ruku, a tek nešto kasnije odižući jednu pa drugu nogu.
Usvajanjem posteriorne ravnoteže (ka nazad) u sedećem položaju završava se razvoj sedenja. Vaša beba sada bi trebalo da sedi sigurno i samostalno.
Pripremne vežbe za prve korake
Kada dete postavimo u stojeći položaj da se pridržava uz krevet ili neki drugi objekat, ono će vežbati lateralnu (bočnu) ravnotežu naginjući trup (odnosno, prebacujući težište sa leve na desnu stranu). Kada stekne veću sigurnost dete će uvežbavati lateralnu ravnotežu prebacujući težište sa jedne na drugu nogu odnosno "koračajući u stranu". Ovo je period kada se javlja i takozvani "četvoronožni hod" kada se dete oslanja na šake i stopala, ali sa opruženim kolenima i pokušava tako da se kreće ka napred. Ukoliko vašu bebu držite za obe ruke, ona će manifestovati pokušaj hodanja, ali s obzirom da je ovakav hod nestabilan, nepravilan i pasivan ne preporučuje se kao model za uvežbavanje hoda!
Važna napomena: Kada je u pitanju usvajanje i razvoj kompleksnog motornog obrasca kao što je hod, tolerišu se i "kašnjenja" do četiri meseca! Važno je da se prvenstveno stvore preduslovi za hod i da dete prođe sve faze razvoja hoda, hod uz podršku sa obe ruke, hod uz podršku sa jednom rukom, hod uz jedan do dva iskoraka pa sedanje, hod uz sedam do osam iskoraka sa širokom površinom oslonca i podignutim eleviranim ručicama, hod sa manjom površinom oslonca i diskretno podignutim ručicama, hod sa diskretno proširenom osnovom i spuštenim rukama i konačno samostalan, siguran hod sa reciprocitetom gornjih i donjih ekstremiteta. Neko dete će taj samostalni, zreli hod sa reciprocitetom usvojiti sa 16 meseci a neko u 21. mesecu i kod oba deteta se psihomotorni razvoj procenjuje kao adekvatan! Roditelji treba da znaju da je bitna postupnost i zastupljenost svih faza u razvoju hoda, kao i davanje dovoljno vremena detetu za usvajanje ovako kompleksne motorne koordinacije!
Foto: Shutterstock
Razvoj fine motorike
U razvoju finih pokreta prstiju beba će rado hvatati sitne predmete i na taj način će uvežbavati spretnost hvata po tipu "poluklješta", što znači da je pri hvatanju sitnih predmeta palac šake opružen a kažiprst savijen. Dete će zapažati dosta detalja na predmetima poput neravnina, šupljina, useka, spojeva i ispitivaće ih kažiprstom.
Korisne igre za razvoj bebe
Tokom ovog meseca dete će se rado igrati skrivanja predmeta i uz ponavljanje učiti da ih samo nađe.
U prostoru uči da manipuliše predmetima na razne načine kao što je na primer pokretanje igračke u prostoru tako što je vuče po podu pomoću trake ili kanapa. Vaša beba uči putem niza pokušaja i pogrešaka što roditelji mogu pratiti kroz igru kao što je pronalaženje skrivenih predmeta, dobacivanje predmeta, ubacivanje malih predmeta u velike itd.
Prve reči
U razvoju glasovne komunikacije, vaša beba će upotrebljavati slog ili dvostruki slog ili glasovni izraz za poznate osobe, predmete ili situacije kao na primer "am-am" ako vidi tanjirić, "brm-brm" ako čuje ili vidi automobil. Razumevanje govora napreduje sa razvojem i dete treba jasno da reaguje na zabrane kao što su "ne", "no-no" i da prekine započetu aktivnost. Može lepo da izgovori nekoliko reči: mama, tata, baba, papa.
Socijalno-emotivni razvoj
U sferi emocija i socijalizacije, primetićete da se raduje dečijim pesmicama i da pljeska ručicama na poznate melodije. Na energičnu zabranu može reagovati plačem. U ovom periodu rado prihvata kontakt sa drugom decom i sa odraslima. Vrlo često dete hoće samostalno da jede (držeći keks obema ručicama) i da samostalno pije iz šoljice i treba ga u tim aktivnostima podržavati.
Ako vam se čini da vaše dete ne ispunjava jednu ili više od jedne razvojne norme treba da se obratite pedijatru. Nekad takva razvojna zakašnjenja ukažu na problem, a najvažnije je prepoznati ga što ranije ukoliko postoji. Što ranije počne da se rešava problem mnogo su veće šanse da će se uspešno rešiti i da će vaša beba sustići svoje vršnjake i imati dobar temelj za zdrav dalji rast i razvoj.
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna