Za nešto više od deset dana roditelji novorođene dece iz budžeta dobijaće značajno veće iznose nego do sada, a u tom roku bi po hitnom postupku trebalo da budu usvojene izmene Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom.
Novi propisi predviđaju da će za prvo dete biti isplaćivano jednokratno 100.000 dinara, za drugo 10.000 mesečno u naredne dve godine, a za treće 12.000 u narednih 10 godina. Najveći iznos roditeljskog dodatka primaće majke i očevi četvrtog deteta - po čak 18.000 dinara mesečno punih 10 godina.
Ipak, kako piše u izmenama Zakona, na taj novac neće moći da računaju roditelji koji nisu vakcinisali svoje novorođeno dete, kao i decu koji su prethodno dobili.
Predviđeno je da majka novorođenog deteta prethodno da izjavu da su njeno novorođeno dete, kao i njena deca "prethodnog reda rođenja" vakcinisana u skladu sa propisima iz oblasti zdravstvene zaštite Republike Srbije. Taj podatak nadležni organi će proveravati jednom godišnje u evidenciji za imunizaciju.
U slučaju da se utvrdi da roditelji neredovno vakcinišu decu, isplata dodatka u ratama će biti prekinuta do konačne odluke Ministarstva za rad i socijalna pitanja.
Osim neophodne vakcinacije, postoje i druga ograničenja za primanje roditeljskog dodatka. S obzirom da se za treće i četvrto dete novac isplaćuje u ratama punih 10 godina, isplata će biti prekinuta ukoliko deca ne pohađaju obavezni predškolski program.
Isto će se dogoditi i ukoliko deca ne pohađaju redovno nastavu u okviru sistema osnovnoškolskog obrazovanja Republike Srbije.
Pravo na roditeljski dodatak ne mogu da ostvare ni roditelji koji u momentu podnošenja zahteva žive u inostranstvu, kao i majka novorođenog deteta (strani državljanin) koja je isto ili slično pravo već ostvarila van Srbije, odnosno u zemlji čiji je državljanin.
Isplata dodatka će biti prekinuta i ukoliko dete umre, osim ako je reč o trećem i četvrtom detetu. U tom slučaju roditeljima će iz budžeta biti uplaćen
jednokratni iznos od 200.000 dinara.
Ukidanje ograničenja
Osim što su uvedena dodatna ograničenja, izmenama ovog zakona neka su i ukinuta. Naime, u Zakonu koji je usvojen krajem decembra navedeno je da pravo na roditeljski dodatak neće imati one majke i očevi koji plaćaju porez na imovinu na poresku osnovicu veću od 30.000.000 dinara.
U tom tekstu zakona piše i da dodatak ne može da bude ostvaren ako jedan od roditelja (ili oba) plaćaju godišnji porez na dohodak građana. Taj porez su u ovom trenutku dužni da izmire oni koji mesečno zarađuju 197.928 dinara mesečno.
Međutim, u izmenama Zakona te odredbe su izbrisane. Kako navodi ministarka zadužena za porodicu Slavica Đukić Dejanović, cilj novih propisa nije da roditeljski dodatak bude socijalna kategorija, već populaciona.
"To znači da će roditelji svakog deteta dobijati taj dodatak nezavisno od prihoda koji ostvaruju i imovine koju poseduju. Ova vrsta podrške ne odnosi se samo na siromašne građane", kaže Dejanovićeva.
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna