Bake i deke imaju veliku ulogu u odrastanju mališana. Oni su tu pomognu roditeljima, ali i da deci pruže bezgraničnu ljubav i razumevanje. Međutim, šta se dešava ako se bake i deke mešaju u vaspitavanje dece?

Kada mladi, zaposleni roditelji dobiju dete, pomoć baka i deka je neophodna. Svojim unucima se mnogi bave sa zadovoljstvom. I dok se uloga deke svodi na šetnju bebice u kolicima, na čemu su mlade mame vrlo zahvalne, bake svoju ulogu shvataju složenije - što, upravo zbog deteta, može da dovede do uzajamnog nezadovoljstva. Generacijski jaz je uvek postojao i nije „izum“ modernog doba. Naša sagovornica prof. dr Jelena Vlajković, psiholog, stručni konsultant psihološkog savetovališta Psihološki krugovi u Beogradu podseća da se nekada živelo u višečlanim gazdinstvima, tako da se dolazak novog deteta uklapao u celu zajednicu.

- Mlade žene su vaspitavane da slušaju starije, bio je nezamisliv bilo kakav otpor, a život u takvoj zajednici je olakšavao odgajanje deteta. Pomagale su ne samo bake, već i tetke, ujne i ostali ukućani. Život danas nameće potrebu „baka servisa“, ali se promenio način vaspitanja, a proširile mogućnosti da se sazna i nauči sve što mama treba da zna (škole roditeljstva, bebi frendli program, TV, internet, brojne publikacije), pa je izvestan antagonizam često prisutan.

Kako naći zlatnu sredinu u ovim, ne tako jednostavnim, odnosima, a da sve tri strane budu zadovoljne – i dete, i mama i baka? Napravili smo anketu i saznali šta mladim mamama najviše „smeta“, šta bake misle o tome, a rešenje za svaku situaciju dala je naša sagovornica dr Jelena Vlajković.

Iskustvo broj 1
Svetlana Krstić, mama:
- Moja mama Ruža sve dopušta trogodišnjem Dimitriju! On joj je centar sveta! Kada nije vreme da se gleda crtani film, već da se spava, ona kaže: „Neka, još malo“, tako da moj uticaj na dete pada u vodu! Ja ipak istrajavam u svom stavu. Ali su zato slatkiši uvek tu, da ih jede kad hoće i kad ne treba, umesto da to bude posle jela, kao neka vrsta nagrade.

Ruža Morar, baka:
- Ništa od toga ne smatram greškom! Retko viđam unuka, samo za vikend. Naučila sam ga da razlikuje boje, brojeve, čak i slova! Ali, teško odolevam kada mi kaže: „Daj mi samo malo“, a misli na čokoladu.

Psiholog:
- Bake nemaju tu vrstu odgovornosti koju imaju roditelji. Trude se da zadovolje sve potrebe deteta, ne misleći koliko taj vaspitni uticaj nije sasvim u redu. Majke se žale da bake razmaze decu. Međutim, ljubav koju dete oseti u ranom detinjstvu od bake, deke i roditelja - obogaćuje ga, tako da čak i ako ga malo razmaze, nije ništa strašno. Moj stav je da ljubavi nikad nije dovoljno.

Iskustvo broj 2

Marina Bajunović, mama:
- I kod moje, i kod Goranove mame mi smeta prevelika tolerancija na postupke trogodišnjeg Vuka i četvoroipogodišnje Sofije. Goranova mama Milica teško podnosi kad jedno od nas dvoje povisi ton na decu. To je dovodi do suza. Deca tada obavezno trče kod bake, traže zaštitu. A kada je jelo u pitanju, obe bake su neumorne da im ugode. Moj stav je drugačiji: ponuđen obrok mora da se pojede!

Milica Pavlović, baka:
- Ne mešam se u njihov odnos sa decom, mada mi teško pada kad čujem povišen ton, ili kad Vuk i Sofija dobiju malo batina po guzi! Odmah mi se plače! Valjda je to tako u trećem dobu? Posle sinu kažem u čemu greše sa decom. A jelo? Kad su kod mene, spremam im ono što žele i što mislim da je zdravo, i nije obavezno da se pojede cela porcija. Možda sad bolje razumem decu nego u mladosti. Sa njima treba uvek strpljivo, a mladi roditelji imaju malo i vremena i strpljenja.

Psiholog:
- Bilo bi idealno da bake slede vaspitni stil roditelja. Ako roditelj izriče zabranu, a baka misli da je to besmisleno, neka se uzdrži i poštuje ono što su mama ili tata uradili. Greška je da baka interveniše. Može to da učini samo u povoljnom trenutku, da vrlo blago kaže sinu ili snaji svoje mišljenje. Ako snaja to odbija, baka neka se povuče.PageBreak

Iskustvo broj 3
Nina Kadija, mama:
- Za razliku od mene, koja detetu dozvoli da pojede samo koliko može, moja mama Vesna joj stalno nudi da jede. I nikada nije zadovoljna količinom tih obroka, iako Mina sasvim lepo napreduje i raste. Baka insistira da Mini, koja ima tri godine, oblačim haljinice, a ja smatram da je u vrtiću komotnija u trenerki ili farmerkama. Forsiram taj stil, što moju mamu veoma čudi i ljuti.

Vesna Kadija, baka:
- To dete ne jede dovoljno! I stalno je u trenerci ili pantalonama, umesto da joj mama oblači haljinice. Kakve divne haljinice ima! Pa, devojčica je!

Psiholog:
- Bake moraju da znaju gde im je mesto, da to nisu njihova deca, već deca tih mladih ljudi. Sve odluke donose roditelji, a baka je tu da pravi kolače, da se igra sa decom i osluškuje ih. I da ima jednu poziciju koja je vrlo lagodna.

Iskustvo broj 4
Olja Radunović, mama:
- Na posao sam morala da se vratim kada je Staši bilo šest meseci. Želela sam da nam dete bar još malo ojača pre nego što krene u jaslice, a da je za to vreme čuva Igorova mama. Na moju žalost i čuđenje, baka Jelena - koju inače svi poštujemo, nije bila spremna da se prihvati takve obaveze. Suprugu za ljubav, prigušila sam ljutnju, a Stašu je - umesto bake, do prvog rođendana čuvala jedna starija komšinica u koju smo imali poverenje.

Jelena Radunović, baka:
- Odgajila sam troje svoje dece koja su sad odrasla, i mislim da je to dovoljno! Staša mi je prvo unuče i volim je. Ipak, biće još unuka, pa će i dve ćerke da traže istu uslugu! To bi za mene bilo previše. Postoje jaslice, vrtići, bebi servisi...

Psiholog:
- Sve bake žele da se poigraju sa unucima, da se druže, ali bez svakodnevnih obaveza. Mladi roditelji bi trebalo da uvažavaju i potrebe baka, i da se ne oslanjaju mnogo na njih, niti da im zameraju. Svako ima pravo na svoj život, pa i bake imaju pravo da deo života koji ide ka starosti provedu onako kako one žele.

Iskustvo broj 5
Ana Radović, mama:
- Suprug Saša i ja insistiramo na samostalnosti našeg Vanje. Vešt je i vredan, ali ga baka Olga do te mere štedi da mu ne dozvoljava da bilo šta uradi sam: ni da skloni svoje igračke, ni da opere ruke, ni da koristi escajg, čak ni da odmota čokoladicu!? Sve to ona radi umesto deteta. Na naše primedbe obavezno kaže: „Još je on mali!“. A Vanja ima četiri godine.

Olga Radović, baka:
- Tako sam i svoju decu podizala. Danas su to vredni ljudi! Šta zna dete od četiri godine? Iskvasiće se, povrediće se... Biće mu dosta rada kada odraste.

Psiholog:
- Mnoge bake žele da im unuci ostanu što duže bebe. I, umesto da podstiču osamostaljivanje deteta, one to sprečavaju. Zato je mnogo bolje da dete ode u vrtić i tamo nauči da vezuje pertle, da jede sâmo i da se polako osamostali - ako baka nije dovoljno mudra da shvati želju i cilj roditelja.

Tekst: Mirjana Ajbl