Mnogi roditelji doživljavaju godišnji odmor kao zasluženi beg od poslovnih obaveza, stresa i problema, pa od letovanja žele samo što više odmaranja i tišine. Međutim, to im sa decom neće tako lako poći za rukom, osim ako ona imaju neko zanimljivo društvo. U nedostatku takvog društva, biće potrebno malo, ili malo više vašeg angažovanja. Ipak, gledajte na sve to sa vedrije strane, sada je pravo vreme da se još više učvrste porodične veze. Cela porodica može, jednostavno, da "podetinji", zabavljajući se na način kako to samo deca znaju. Učite od njih. Kada malo "popustite kočnice", videćete da je to mnogo zanimljivije od besciljnog ležanja u hladu i spavanja. Aktivan odmor, pun sportskih aktivnosti, plivanja i igara sa loptom - napuniće vas pozitivnom energijom, a posebno usrećiti vaše mališane.

Pre polaska na plažu proverite da li ste poneli sve potrebne rekvizite: sandale za more (da dete ne nagazi na neki kamen), loptu za igre u plićaku, loptu za odbojku u vodi, "mišiće"ili pojas za plivanje, čamčić na naduvavanje - koji služi i kao bazenčić, frizbi, set za badminton, komplet kantica i posudica za peščane "ludorije" ili izradu dvorca od peska, eventualno masku za ronjenje i peraja, razne karte za igru...

Možda vam se čini da je za sve ovo potreban auto sa prikolicom, ali je mnogo bolje da vam se nađe pri ruci nego da dete čežnjivo (ili nezadovoljno) gleda čime se sve igraju druga deca i pokušava da to prisvoji.

Evo nekoliko zgodnih igara koje možete da praktikujete na plaži, osim uobičajenih sportskih aktivnosti i kupanja.

Igre u vodi

Kroko-lov 

Igra se u plićaku. Među igračima se bira glavni "krokodil", koji će da hvata druge krokodile - tako da se koristi samo rukama, kojima "hoda" po plićaku, dok su noge na površini vode. Sledeći kroko-lovac je onaj ko prvi bude uhvaćen... i tako dalje.

Vodeni kozlić 

Evo jedne igre za one koji znaju da rone i plivaju. Doduše, ovde niko nikoga ne preskače, nego se provlači između raširenih nogu, plivajući i roneći. Mama ili tata rašire noge u plićaku, a dete sa maskom ili bez nje pokušava da se provuče ispod.PageBreak

Igre u pesku

Peščani čovečuljak 

Peščana plaža može da se sjajno iskoristi za učenje crtanja raznih oblika, igranja igre krstić-kružić ("iks-oks"), pa čak i za učenje pisanja slova, a ne zahteva mnogo trčanja i skakanja. Sve što vam je potrebno jeste drveni štap (iako su dovoljni i vlastiti prsti) i malo prostora za crtanje oblika. Počnite sa jednostavnim oblicima, prilagođenim detetovom uzrastu. Mlađi klinci mogu da imitiraju crtanje kruga, trougla, kvadrata i slično. Pokažite detetu kako da štapom ili prstom imitira te linije, a zatim svaki put dodajte novi element, sve dok to ne uspe da ponovi. Krugu dodajte oči, nos, usta, uši, kosu i, malo-pomalo, svako će da ima svog peščanog čovečuljka. Zatim neka dete smisli kako će čovečuljak da se zove, a vi mu pomozite da napiše njegovo ime. 

Pogodi metu 

Iskopajte u pesku rupu i oko nje prstom ili štapom iscrtajte nekoliko krugova. Zatim se udaljite tri koraka, uzmite kamenčić ili zatvarač od plastične flaše i gađajte metu. Svaki pogodak u jedan od krugova nosi određeni broj bodova, s tim da onaj koji je najudaljeniji od središta nosi najmanje bodova, a pogodak u sredinu - naravno, najviše.

Gradnja kula i dvoraca 

Ako ste vešti i maštoviti, možete da sagradite peščani dvorac, grad, ili nešto drugo što vam se sviđa. Grad može da ima kanale, mostove, reke i slično. Sve što vam treba, imate na dohvat ruke. 

Danas kamenčić, sutra uspomena

Ukoliko plaža na koju odlazite ima kamene oblutke, neka dete izabere nekoliko komada glatke površine. Kada dođe vreme za mirniju igru, dajte mu da oslika oblutke na svoj način. Vi, takođe, ukrasite vaše oblutke, jer je crtanje uvek zabavnije u društvu. Na kraju dana napravite malu izložbu i najlepše kamenčiće ponesite kući, kao uspomenu sa mora. Takođe, možete na većim kamenčićima da nacrtate likove iz bajki i sa decom organizujete malu predstavu.

Potraga za blagom

Dovoljna su tri igrača. Jedan roditelj neka igra sa detetom, dok drugi roditelj sâm ili sa drugim detetom crta kartu sa skrivenim blagom. Oni koji skrivaju blago (neku igračku), na plaži obeležavaju gde se ono nalazi, na način koji sami osmisle. Karta treba da sadrži "kodirane" oznake, kako se igra ne bi prebrzo završila, odnosno rešio zdatak. Na primer, tačke koje vode prema blagu neka svaki put označavaju drugačiju udaljenost (jednom - jedan korak, drugi put - dva, treći put - pet). Na karti koju pravite za tragače, nacrtajte odredište do prvog cilja - na njemu sakrijte novu mapu sa sledećim uputstvima, i tako barem još jedanput. Svaki novi papirić vodi tragače do cilja. Kako bi potraga bila zanimljivija, na svakoj od karata neka bude i uputstvo šta sve tragači moraju da urade pre nego što krenu u potragu za sledećom kartom - na primer, da pronađu četiri šišarkice ili sedam drvenih štapića, ili da odigraju neku igru sa kartama sa drugim igračima, otplivaju do određenog cilja u vodi i vrate se natrag. 

Uglavnom, što je komplikovanije, to će se klincima više svideti. Posle neka se uporedi koliko je vremena trebalo jednoj ekipi da pronađe blago, a koliko drugoj. Igru možete da organizujete tako da dve ekipe istovremeno jedna drugoj skrivaju blago i izrađuju karte sa uputstvima, tako da svima bude zabavno. Sve zavisi od broja dece i vaše mašte. Samo neka svaka ekipa pričeka žmureći dok druga postavlja karte i skriva blago.PageBreak



Mozgalice

Na slovo, na slovo 

Sa starijom decom možete nešto da čitate, igrate igru Na slovo, na slovo, Kaladont, ili neku drugu igru rečima. Možete da rešavate zagonetke, nešto bojite ili da igrate igre sa kartama kao što su Mau Mau, Memorije...

Igra Kaladont?

Napišete neku reč, a sledeći igrač mora da napiše drugu reč koja počinje sa poslednja dva slova vaše reči. Ako se reč završava sa "ka", ili ne znate reč koja počinje zadatim slovima (možda i ne postoji), tada pišete "kaladont" i igra počinje iz početka. 

Igra Crni Petar

U igri može da učestvuje više igrača, a cilj je da se što pre oslobode karata i da im u ruci ne ostane Crni Petar. Kada se karte dobro promešaju, podele se igračima - onoliko karata koliko ima igrača. Ako igrač nađe među svojim kartama dve iste karte (isti znak sa istim - crtež u uglu), pokazuje ih ostalim igračima i one se odlažu na površinu ispred njih. Potom počinje izvlačenje: onom igraču kojem je ostalo najviše karata u ruci, igrač sa njegove leve strane izvlači jednu kartu, zatim ovaj sledećem, nadajući se se da to neće biti Crni Petar, jer je on jedini koji nema svog para. Pobednik je onaj ko prvi izađe, ali se igra do kraja - ako ima više igrača, da bi se videlo ko će da bude  Crni Petar (dok mu karta Crni Petar ne ostane kao jedina u ruci). On je obavezan na unapred dogovorenu "kaznu" - da glumi neku životinju, otpeva neku pesmu... 


Ivančica Tarade