Toksin koji insekt ubrizga u kožu ponekada može da izazove ozbiljne alergijske reakcije, a u pojedinim slučajevima ujedom mogu da se u organizam unesu klice takozvanih vektorskih zaraznih bolesti.
Vektori su najčešće komarci, krpelji i neke vrste mušica, i oni imaju ulogu rezervoara i prenosilaca mikroorganizama (virusa, bakterija, rikecija, parazita) - uzročnika bolesti kao što su: malarija, groznica Zapadnog Nila, lajmska bolest, krpeljski meningoencefalitis, denga, lajšmanijaza i druge.
Klimatski uslovi pogoduju insektima
Pošto vektori nemaju mehanizme za održavanje telesne toplote, zahtevaju određene vrednosti spoljašnje temperature, kao i vlažnost vazduha da bi se jaja i larve insekata razvile u odrasle jedinke. Uslovi visoke temperature i velike vlažnosti pogoduju pojavi velikog broja ovih insekata, tako da vektorske zarazne bolesti imaju sezonski karakter, i u našoj zemlji se pojavljuju od proleća do jeseni.
Tretiranje mesta uboda
Pored vektora, koji predstavljaju opasnost zbog mogućnosti prenošenja zaraznih bolesti, u prirodi se mogu desiti susreti i sa drugim insektima - koji takođe mogu da pokvare utisak prilikom boravka u prirodi. Najčešći su ubodi pčele, ose, stršljena, obada, buve, pauka. Mesta ujeda su najčešće na otkrivenim mestima, ali se ponekad insekt uvuče pod odeću i na telu ostavlja grupe ujeda. Javlja se manje ili više intenzivan bol, otok, crvenilo i svrab. Otok je veći u području lica i genitalija. Ne treba dirati i češati mesto ujeda.
Može da se hladi pod mlazom hladne vode i stavi komadić leda ili hladna obloga, antihistaminska ili kortikosteroidna mast ili krema. U zavisnosti od težine kliničke slike, terapija može da se nastavi antihistaminicima i kortikosteroidima - naravno, isključivo uz konsultaciju sa lekarom. U slučaju da nastane infekcija (jer razderotine nastale češanjem postaju ulazna vrata za brojne bakterije iz spoljašnje sredine), koriste se i antibiotske masti.
Bolesti koje prenose krpelji
Krpelji su insekti koji oblikom podsećaju na paukove. Borave u šumovitim područjima i
Uzročnik bolesti je mikroorganizam Borrelia Burgdorferi, a prenosi je određena vrsta iksodidnih (tvrdih) krpelja. Smatra se da je na prostoru naše zemlje zaraženo oko 30 odsto populacije krpelja. Ubod insekta je bezbolan, mesto uboda ne boli i ne svrbi. Krpelj može da boravi na koži više dana zakačen rilicom, a za to vreme se hrani krvlju i može višestruko da poveća svoje dimenzije. Bolest nastaje u periodu od nedelju do mesec dana od ujeda zaraženog krpelja. Manifestuje se promenama na koži, opštim simptomima sličnim gripu i komplikacijama koje se javljaju nedeljama i mesecima nakon ujeda - u vidu reumatoloških, kardioloških i neuroloških oštećenja. Lajmska bolest se leči antibioticima, ali je najbolje preduzeti sve mere da do infekcije ne dođe.
Dr Ljiljana Jovanović, specijalista epidemiologije
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna