Ako novorođenoj bebi dodirnemo prstom dlan, ona će da nas jako stisne. To je refleks hvatanja šakom, sa kojim se sve bebe rađaju. On se postepeno gubi do kraja trećeg meseca, i do tada ga ne treba stimulisati, osim u cilju dijagnostike.
Vežbam hvatanje
Sa dva meseca, beba pogledom fiksira predmet. U nastojanju da ga dohvati pokretima tela, počinje da otvara stisnutu pesnicu. Kada udara igračke, to radi pokretom iz ramena. U trećem mesecu, beba sa otvorenim šakama počinje najpre da dodiruje jednom rukom drugu, da ih privlači sebi i stavlja u usta. Kada uzme pruženi predmet na dodir - najčešće zvečku, više je usredsređena na ruku nego na sam predmet koji drži. Od refleksnog hvatanja u prvim mesecima, preko instinktivnog, beba postepeno dolazi do namernog hvatanja i držanja igračke. Krajem petog meseca, prvi put može da predmet koji drži u jednoj ruci - preko središnje linije tela prebaci u drugu ruku. To je jako važan momenat u razvoju, koji pokazuje da obe polovine velikog mozga funkcionišu zajedno.
Grlim, bacam, podižem
U osmom mesecu, beba može da drži po jednu kocku u svakoj ruci. Neće ih ispustiti kao što je to radila do tada.
Do ovog uzrasta, bebe ili udaraju igračke ili ih stavljaju u usta. Sada po prvi put koriste igračku na pravi način: medu grle, čekićem udaraju, okreću brojčanik telefona, pritiskaju dugmiće... Sa postignutim stepenom koordinacije, mogu kašiku sa hranom da prinesu ustima.
Premeštam, razmeštam
Kada može da hvata predmete sa lakoćom, beba počinje da ih pomera i premešta. Nakon dobre manipulacije krupnim predmetima, u desetom mesecu počinje da pokazuje interesovanje za detalje. Mrvice na stolu ili podu će da pokupi palcem i kažiprstom kao pincetom, nakon čega će ih strpati u usta. Usavršavanjem tog pokreta, počeće kao kleštima - palacem i kažiprstom da skuplja sitne perle ili pločice, i da ih ispušta u posudu. Da bi to mogla da radi, potrebna je mišićna zrelost i izuzetna koordinacija pokreta.
Otvaram, zatvaram
Sa godinu dana, beba po prvi put može da drži dve kocke u jednoj ruci.
Žvrljam, gradim, nižem
Bebe sada počinju da oponašaju šaranje olovkom po papiru, da stavljaju dve kocke jednu u drugu, da grade tornjeve od kocki. U uzrastu od osamnaest meseci do dve godine, bebe počinju da bacaju predmete dlanom na gore, grade tornjeve od šest kocki, nižu perle na konac, vade sitne predmete iz flašice, savijaju papir na pola.
Sa tri godine, deca mogu da navijaju igračku ključem, da slažu kocke u niz, rasporede krug, kvadrat i trougao u ram, seku makazama bez preciznosti, jedu viljuškom.
Snežana Milanović, visoki strukovni terapeut
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna