Zbog čega se noćno umokravanje (termin na kojem urolozi insistiraju), odnosno enureza događa i kako se leči, razgovarali smo sa dr Predragom Ilićem, specijalistom dečje hirurgije i dečje urologije, načelnikom Odeljenja urologije Instituta za zdravstvenu zaštitu majke i deteta Srbije "Dr Vukan Čupić".
Šta je noćno umokravanje? Da li je uzrok tome nedovoljna zrelost organizma, loša navika, ili je u pitanju ozbiljan zdravstveni problem?
- Noćno umokravanje ili, stručno nazvano - noćna enureza, jeste stanje kada se
Da li je noćno umokravanje isto što i učestalo mokrenje deteta u toku dana, usred igre - na primer, pa i tokom noći, za vreme sna?
- Niko ko je zdrav, pa ni dete koje ima zdravu bešiku i bubrege, ne može da se u snu umokrava. Zdravom detetu to noćno umokravanje može ponekad da se dogodi samo u kratkim trenucima budnog stanja, ali nipošto u snu! Razlozi za nekontrolisano umokravanje mogu da budu poremećaji bešike, odnosno uretre (mokraćne cevi), kao i neurološki poremećaji - što zahteva kompleksnije ispitivanje i lečenje. Ali, izolovana noćna enureza kod dece se javlja uglavnom zbog nedovoljnog lučenja antidiuretskog hormona.
Razlozi noćnog umokravanja
Od brojnih razloga za koje se verovalo da su uzrok noćnog umokravanja, danas se zna da su glavni "krivci": genetski faktor, čvrst san, povećano stvaranje mokraće u snu i relativno mali kapacitet mokraćne bešike. Kada je u pitanju genetika, ako su bliski preci u detinjstvu imali enurezu, imaće je i dete. U slučaju da su oba roditelja imala taj problem, verovatnoća da će njihovo dete da se umokrava - iznosi čak 75 odsto.
Inače, poslednjih godina je identifikovano nekoliko gena koji su značajni za nastanak enureze. Deca sa enurezom su "čvrsti spavači", koji se teško razbuđuju. Istovremeno, kod većine takvih mališana noću postoji povećano stvaranje mokraće. To je posledica poremećaja u ritmu lučenja jednog neuropeptida (vazopresina) u mozgu, koji na nivou bubrega reguliše količinu i gustinu stvorene mokraće u snu. Jedna od najčešćih zabluda jeste da je noćno umokravanje posledica samo psiholoških problema, odnosno psihološkog profila deteta. Istina je da deca, ako lečenje ne počne na vreme, imaju psihološke probleme, emotivne i sociološke poremećaje, ali su oni uglavnom posledica a ne uzrok enureze.
U kojem uzrastu ne sme da se toleriše noćno umokravanje deteta, kom doktoru se obratiti i kako izgleda lečenje, saznajte na sledećoj strani.
U kojem uzrastu ne sme da se toleriše noćno umokravanje deteta?
- Kada dete u potpunosti uspostavi kontrolu sfinktera (mišićnog prstena koji kontroliše oticanje mokraće),
Kojem lekaru se prvo treba obratiti za pomoć?
- Prvo se treba javiti pedijatru kod kojeg se dete inače redovno kontroliše, a on će uputiti mališana kod dečjeg nefrologa ili urologa na detaljniji pregled.
Da li je takav pregled bolan?
- U pitanju je rutinski pregled genitalija i trbuha, koji ne traje dugo i nije bolan za dete. Međutim, najveći broj podataka se dobije razgovorom sa detetom i roditeljima. U najvećem broju slučajeva, problem noćnog umokravanja se javlja kod dece koja imaju vrlo tvrd san.
Kako se leči noćno umokravanje?
- Posle postavljanja dijagnoze, terapija podrazumeva davanje leka koji je sintetički antidiuretski hormon, a cilj je da kod nadbubrežne žlezde izazove normalno lučenje tog hormona. Nepotrebna je briga roditelja zbog primene hormonske terapije, jer taj lek deluje isključivo na nadbubrežnu žlezdu - u smislu podsticanja prirodnog lučenja pomenutog hormona, i ne deluje ni na kakav drugi proces u organizmu. Terapijski efekat se najčešće postiže posle četiri do šest meseci. Pored toga, promena navika u režimu uzimanja tečnosti i pražnjenja mokraćne bešike takođe doprinosi rešavanju problema.
Šta se preduzima ukoliko hormonska terapija ne daje željene rezultate?
- Hormonska terapija u većini slučajeva dovodi do izlečenja, odnosno do podsticaja prirodnog lučenja antidiuretskog hormona, kojim se suzbija dalje noćno umokravanje. Međutim, ukoliko se to ipak ne desi u periodu od četiri do šest meseci, vrši se detaljnije ispitivanje mokraćnog sistema kod deteta - radi potrage za urođenom ili stečenom anomalijom.
Laserom protiv noćnog umokravanja
Pored klasičnog lečenja, u slučaju noćnog umokravanja se koristi i laserska stimulacija akupunkturnih tačaka. O tome smo razgovarali sa dr Milanom Vergašom, specijalistom fizikalne medicine, koji je takvu tehniku počeo da primenjuje još pre 25 godina.
- Značajna stavka u mom lečenju je kompleksnost pristupa problemu enureze. Terapija se sastoji iz tri dela: 1) edukacija roditelja, 2) edukacija i pridobijanje deteta, 3) laserska stimulacija akupunkturnih tačaka. Veoma je važno da svaki učesnik u ovom procesu rešavanja problema ima svoju ulogu. Dete je na prvom mestu, a u tretmanu ne učestvuje kao objekat ili posmatrač, već kao glavni akter priče, pa je njegova uloga i najvažnija. Pri prvom susretu, pored razgovora sa mališanom, uglavnom pokušavam da roditelje relaksiram i uputim u njihovu ulogu tokom narednih meseci. Jer, nikako se ne sme zaboraviti da enureza nije problem samo deteta, već cele porodice! Često je razlog za noćno umokravanje poremećaj razumevanja i harmonije, što dodatno ima nepovoljan uticaj na razvoj ličnosti deteta. Neretko postoji mišljenje da je noćno umokravanje posledica njegove svesne reakcije ("To nam namerno radi!"), bunta, ili pokušaja da izvrši pritisak na roditelje kako bi ostvarilo neki cilj. Međutim, to je veoma ozbiljna zabluda, zbog koje roditelji često kažnjavaju decu. A upravo je to najveća greška, jer je noćno umokravanje veoma stresan problem za njih.
Kada obavim razgovor, odredim akupunkturne tačke koje ću da stimulišem, i sutradan počinjemo sa terapijom. Predviđeno je da se obavi tri serije po 10 tretmana, s tim što se između svake serije pravi pauza od dva meseca. Uobičajeno je da se u toku tretmana deluje na četiri akupunkturne tačke, a svaka tačka se tretira laserom, od jednog do tri minuta. Rezultati su individualni, ali je najvažnije da se javi početna reakcija. Da li je to pojačano umokravanje, ili potpuni prestanak već posle prvih par tretmana, različito je kod svakog deteta.
Mirjana Ajbl, Vesna Stanimirović
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna