Vaše dete koje je tek prohodalo jede bilo šta - pod uslovom da je kašasto i krem boje. Možda vam vaš predškolac, koji je ranije imao običaj da «počisti» svoj tanjir, sada prigovara ako vidi povrće na njemu. Ili ste roditelj deteta školskog uzrasta koje bi ujutru najradije jelo marmeladu... ali i popodne, i uveče. Deluje vam poznato? Dobrodošli u klub!

Dobra vest je da kod većine mališana periodi izbirljivosti relativno brzo prolaze. Međutim, kod nekih ćudljivost ipak duže potraje. Kako, onda, da obezbedite da vaša deca dobiju potrebne nutrijente - ali bez mnogo borbe?

Igra nadmudrivanja

Stručnjaci za hranu nude jednostavne strategije: na primer, «skrivanje» zdrave hrane u omiljene dečje obroke. Oni su, zapravo, zagovornici taktike - uporno pokušavaj, pa ćešuspeti. U svakom slučaju, njihovi saveti će vam pomoći da se svakodnevno nosite sa čudnim navikama vaše dece kada je reč o hrani. Jedna od najvažnijih stvari koje roditelji mogu da urade jeste da daju dobar primer. Ako vi «okrećete glavu» od izvesne hrane - kao što je brokoli, ne možete da očekujete ni od vaše dece da ga rado probaju.

Neke čudne navike

Da li vaše domaćinstvo ima mlađanog «zavisnika» od brze hrane, ili malo dete koje zazire od spanaća više nego od čudovišta (čak i onog mnooogo strašnog!)? Ili vaše čedo ne može da smisli meso (osim ako nije od vuka... ili medveda!?). Kako da, uopšte, postignete da vaš izbirač, kojem je teško udovoljiti i dalje ima zdravu, raznovrsnu ishranu? 

Hoću ovo, neću ono...

Vreme je da se upoznate sa klasičnim tipovima izbirača, ali i nekim od kreativnih načina kako da prevaziđete postojeće probleme. Odnosno, da saznate koja su moguća rešenja kada su u pitanju izazovi dečje ishrane.PageBreak

NE VOLIM POVRĆE

Dilema: Povrće završava na podu, u činiji za psa, ispod stola, bilo gde - samo ne u dečjim ustima. Šargarepa može da izazove gnev, cvekla tera na suze, a brokoli inspiriše na zaglušujući refren: «Ne, ne, ne...». Ovo je klasični problem, koji se često oteže čak do odraslog doba.

Nutritivni značaj: Povrće je puno vitamina i minerala koji su veoma važni za rast i razvoj deteta. Oni potpomažu zdravlje ćelija i isceljuju povrede, štite oči, kožu i kosti i pomažu u odbrani od bolesti i infekcija. Povrće sadrži i vlakna, koja obezbeđuju nesmetano varenje i pomažu u stabiliziciji nivoa šećera u krvi.

Saveti:

-Istraživanja pokazuju da je očekivano čak 15 do 20 pokušaja pre nego što dete odluči da isproba nešto novo. Ključ rešenja je u "neutralnom" ponavljanju - bez ubeđivanja i prisiljavanja.

- Kada treba da poslužite zdrav pire od povrća, ponekad može da pomogne mali trik. Dajte deci «prerušen» pire, kao deo nekog jela. Suština je u tome da ne dođe do primetnih promena u ukusu, boji ili teksturi. Spanać, karfiol ili bundevu možete "krišom" da ubacite u hranu koju vaša deca već vole da jedu - kao što je sos za picu ili makaroni sa sirom, čak i u neke kolače.

- Preporuka je da se mališani, kako rastu, uključe u pripremanje obroka.

- Smislite neku "priču" u vezi ponuđenog obroka. Na primer, napravite "zelena jaja" - kajganu sa pireom od spanaća. To je jednostavno a hranljivo jelo, koje se brzo priprema.

- Zanimljivo je da deca često pružaju manji otpor kada je u pitanju sirovo povrće nego kuvano. Ako dodate začine kao što je kečap, ili sos od pavlake u koji je sitno iseckan crni i beli luk, uz dodatak origana, ili preliv od jogurta - možete da napravite jednostavne, zdrave obroke i da gledate kako vaš mališa, koji je napravio prve korake, zdušno "napada" predjelo. Ponudite razne vrste povrća: štapiće šargarepe i celera, šnite krastavca, zrna graška. Trake crvene, žute i narandžaste paprike su posebno omiljene deci.   

LJUBITELJ SAM JEDNE BOJE

Dilema: Tipično za ove mališane, samo hrana bele ili krem boje prolazi barijeru. Svet hrane vašeg deteta se vrti oko hleba, sira, špageta, mleka, pirinča, krompira - i ničeg više. 

Nutritivni značaj: Ovakva vrsta hrane obično sadrži rafinisane žitarice, skrob i proste šećere, a oskudeva u vlaknima - koja pomažu u regulisanju varenja, sprečavaju zatvor, stabilizuju šećer u krvi i zasićuju.         

Saveti:

- Ako vaše dete izričito insistira na određenoj prehrambenoj boji, pronađite način da povećate izbor onog što jede. Poboljšajte «krem» ugljene hidrate tako što ćete dodati pšenične klice, soju u prahu, ili jaja zbog belančevina. Ako mu je bela omiljena boja hrane, stavite u krompir pire malo izgnječenog mladog sira.   

- Da biste dobili zdravu mešavinu sa povrćem, dodajte malo pirea od karfiola u pire od krompira, ili pirea od bundeve u makarone sa sirom. Ali, polako... izgleda da pojedina deca lakše  primete skrivene dodatke. Ubacite najpre kašiku-dve, pa probajte i proverite boju i teksturu pre nego što date pire detetu.

- Poslužite hleb od celih zrna žitarica, to jest od integralnog brašna, kao i kolačiće koji imaju sasvim malo belog brašna. Ili, pomešajte beli i smeđi pirinač. Većina dece to i ne primeti. 

- Ponudite samo malo "nečeg sa bojom" i poslužite ga u maloj posudi, tako da time ne opteretite dete. Roditelji često prave grešku puneći tanjir nečim što deca "zaobilaze", što stvari čini još gorim.PageBreak

IZBEGAVAM VOĆE

Dilema: Vaš mališa se odnosi prema određenom voću koje mu dajete za užinu sa krajnjim prezirom!

Nutricionistički značaj: Poput povrća, i voće je prepuno vitamina, minerala i vlakana - nutrijenata neophodnih za razvoj tela vašeg deteta. Inače, opšte je pravilo da tamnije voće ima više «zgusnutih» hranljivih sastojaka.

Saveti:

- Voće i povrće nude mnogo istih vitamina i minerala. Pa, ako se vašem detetu ne sviđa voće, ali hoće da jede povrće, tada verovatno dobija većinu nutrijenata koji su mu potrebni. Ako, recimo, jede crvene paprike umesto narandži, ono unosi u organizam C vitamin.

- Borovnice su pune vitamina, minerala i antioksidanasa. Ovo malo voće nudi veliku zdravstvenu korist, bez obzira da li je sveže ili smrznuto. Može da pomogne u snižavanju holesterola, u borbi protiv nekih bolesti, «oštrenju» memorije. Ljubičasti pire od borovnica je idealan za zdrav obrok: poput nadeva za palačinke - slatke i slane. Zajedno sa spanaćem, može da se doda u faširane šnicle, ali i u kolače. 

- Napravite ukusan kremasti desert, koji voli većina dece. U jogurt sa niskim sadržajem mlečne masti dodajte sveže ili zamrznuto voće.

- Koji klinac ne voli ledeni voćni sladoled na štapiću? Napravite ga sami, na primer sa sokom od nara ili višnje, kako biste detetu obezbedili da iz ledenog slatkiša dobije značajne nutrijente.

ZAVISNIK SAM OD BRZE HRANE  

Dilema: Pileći kroketi prženi na mnogo ulja, pomfrit, pica i  hamburgeri su zavodljiv poziv ukusu vašeg deteta, koji se tek formira. U ovom slučaju, veoma je važno da vi pružite dobar primer.

Nutritivni značaj: Brza hrana je pripremljena tako da deluje na čula i prosto mami da za njom posegnete. Ali, skoro uvek je prepuna zasićenih masti, soli i šećera, a izuzetno siromašna vitaminima, mineralima i vlaknima.      

Saveti:

- Napravite tanak hamburger, baš kao što rade u restoranu brze hrane, ali u njega ubacite malo pirea od povrća (na primer, od spanaća) - deca neće uočiti razliku. Poslužite ga sa kečapom i kiselim krastavčićima, a ako baš hoćete da "idete do kraja", uvijte ga u šareni voštani papir - da bude kao kupovni.  

- Možete da poslužite pečeno pile, ali ne i pileće krokete, dajte deci krompire ispečene u rerni, ali ne i pomfrit. Napravite im hamburgere od nemasne teletine. Osmislite način da uvećate nutritivnu vrednost hrane koju deca vole da jedu. Ako budete popustljivi, rizikujete da vaše dete sutradan uzima sve veće i veće porcije u restoranu brze hrane. A to vodi u gojaznost i probleme sa zdravljem. PageBreak

JA SAM SEPARATISTA

Dilema: Ako je krompir pire blago dotakao riblji filet, ili ste se usudili da u pirinač dodate nekoliko zrna pasulja, postoje veliki izgledi da nijedan od ta dva obroka ne nađe put do detetove viljuške. O čemu se, zapravo, radi? U detetovom strogo podeljenom shvatanju konzumiranja hrane nije dozvoljeno njeno mešanje, čak ni "blizak susret"!  

Nutritivni značaj: U ovom slučaju, bićete suočeni sa izvesnim rizicima: od raznovrsnih kompromisa, do napuštanja mogućnosti da mešate više vrsta hrane koje su korisne za zdravlje, do toga da «popustite» i poštedite sebe gneva (ili, čak, mršavljenja) malog «čistunca» za hranu - obavezno razdvojenu!

Saveti:

- Ako vaše dete jede zdravo, onda uopšte nije važno šta više voli, čemu daje prednost. Na primer, ako umače špagete u omiljeni sos (koji je, pritom, zdrav), a ne jede ih kako se uobičajeno poslužuju, ili ne dozvoljava da brokoli dotakne pirinač, ali ga jede spremljenog na drugi način. Možda dete tako iskazuje nezavisnost, ili svojevrsnu kontrolu nad svojim okruženjem.  

- Možete uspešno da rešite problem tako što ćete da poslužite obrok na tanjiru sa tri odeljka.  

- Servirajte na smenu. Počnite sa povrćem, koje ste prvo pripremili, dok završavate sa spremanjem mesa, ili čekate da se skuva testenina.

TIRANIN SAM TEKSTURE 

Dilema: Vaše dete jede samo hranu koja je «glatka» ili mekana, ili zazire od mesa zbog njegove teksture...

Nutritivni značaj: Izbegavanje izvesnih tekstura uglavnom ograničava količinu proteina, vlakana i vitamina, važnih za rast i razvoj. To može da bude prilično izraženo, u zavisnosti koliko je vaše dete vešto da «izvrda» neke namirnice u toku konzumiranja hrane.  

Saveti:

- Pojedina deca više vole kašastu hranu, glatke konzistencije. Za drugu, tekstura je važna isto kao ukus i izgled - i to treba da se poštuje. Možete da u jelo «prošvercujete» neku zdravu namirnicu - da bi mu se pojačao nutritivni profil.

- Mnogo male dece ne voli teksturu mesa. Za neku od njih, teško je da žvaću i gutaju. Zato pronađite druge izvore proteina, kao što su jaja, tofu (sir od soje) ili pasulj.

- Ako mališani više vole meku teksturu, mogu da pomognu razne tehnike kuvanja. Neka faširane šnicle ili ćufte budu dovoljno sočne. Surutka je za to pravi Božji dar. Odličan je omekšivač mesa, a još bolji izvor belančevina sa malim procentom masti.