Zaposlenoj majci može da bude stresno da posle napornog radnog dana pripremi optimalan obrok - da bude ekonomičan i hranljiv, ali i da ga dete voli. Bilo bi divno kada bi ručak bio spremljen pre nego što stignete kući, ili da ga završite u samo nekoliko «koraka».

Planiranje obroka

Prethodna priprema i osmišljen jelovnik će učiniti da spremanje obroka bude manje «komplikovano». Planiranje je dobar način da se izbegne dilema oko toga šta ćete da spremite. Na primer, možete jednom nedeljno da odete u kupovinu, prema unapred utvrđenom planu u vezi jela koja nameravate da napravite. Pored toga, dobro opremite špajz. Neka se u njemu uvek nađe pasta, pirinač, krompir, luk, sok od paradajza, maslinovo ulje, sir. Tokom vikenda možete nešto da delimično pripremite, a preko nedelje da od toga brzo i lako napravite obroke za celu porodicu.

Evo nekoliko praktičnih saveta:

- Napravite nedeljni plan obroka.

- Nabavite veću količinu povrća i voća za čitavu nedelju.

- Spremajte sezonsko povrće, koje je jeftinije i ukusnije.

- Kada pravite nedeljni plan, osmislite interesantnu varijantu, da ne bi bilo monotono. Ako je prvog dana bareno povrće, neka sledećeg bude punjeno, a trećeg - kombinacija sa pirinčem...

- Najbolje je da planirana jela budu za čitavu porodicu, a neposredno pre služenja možete da dodate začine koje jedu starija deca i odrasli.

- Pripremite osnovni sos od luka i paradajza, koji ćete moći da koristite čitave nedelje.

- Izdinstajte više mlevenog mesa i zamrznite ga. Tako će biti brzo spremno za špagete ili čorbu. Ili, spremite duplu količinu, zaledite i servirajte za dva-tri dana.

- Ako želite da dodatno uštedite vreme, kuvajte u ekspres loncu.

- Meso i povrće možete prethodno da skuvate, a da dovršite kad dođete kući.

- Kuvajte jela koja sadrže sve grupe namirnica. Svako složeno jelo (đuveč, paprikaš, musaka) sadrži meso, povrće i skrob. Dodajte salatu, i ručak je kompletan.

- Spremite jelo koje ćete jesti i sutradan, ali sa različitim prilozima (jednom sa pastom, drugi put sa pirinčem).

- Pre nego što zagrejete jelo, odvojte količinu koju planirate za sutradan. - Nikada ne ostavljajte spremljeno jelo duže od dva sata na sobnoj temperaturi. U frižideru jelo može da ostane dva, najduže tri dana. Možete i da ga kratkotrajno zamrznete, zbog veće sigurnosti.

- Odaberite dva jela koja ćete spremiti unapred. Skuvajte veću količinu i podelite u dva dela, koja ćete zamrznuti.

Kombinacije su pravo rešenje 

Da biste svakog dana imali na stolu drugi ručak, kombinujte zdravu ishranu sa «pogodnom». Novi načini spremanja hrane - kombinacijom polugotovih proizvoda, skratiće vreme pripreme i uneti raznovrsnost u svakodnevni meni.

* Ne oklevajte da koristite zamrznuto povrće. Istina je da sveže pripremljeno ima najbolji ukus i da je najprivlačnije. Ali, ono ne gubi mnogo vitamina i minerala zamrzavanjem, lako se dinsta, a uz prethodno skuvano meso i supu predstavlja kompletan ručak.

* Dobro je kombinovati termički obrađeno i sveže povrće, a salata je neizostavan deo ručka.

* Variva su odličan izbor. Ona predstavljaju samostalna jela, ali mogu da budu i deo složenog obroka. U zavisnosti od kojih se namirnica pripremaju, mogu da sadrže povrće, meso, jaja, testeninu ili pirinač. A mogu i da se zamrznu. Mnoga kuvana jela, tipa đuveča, kada su odleđena - ne gube ništa od ukusa i kvaliteta. Tu spadaju sva jela od povrća i mesa, koja ćete poslužiti sa supom i salatom na dan obroka.

* Važno je da dete glavni obrok jede sa porodicom, jer zajednički obroci poboljšavaju uzimanje povrća i integralnih žitarica, a smanjuje se uzimanje nezdravih užina.

Hamburger kao spas  

Ako imate na raspolaganju pola sata da spremite ručak, a nemate ništa gotovo u frižideru, niti zaleđeno jelo u zamrzivaču koje može brzo da se podgreje - moguća rešenja su supa i pica, ili hamburger sa prilogom.

Hamburger sa sosom od pečuraka

Stavite zaleđen hamburger u dublji tiganj, pa prelijte sosom od pečuraka - tačnije, smesom koja je napravljena od «gotove» krem čorbe od pečuraka (iz kesice), pola pavlake i malo vode. Pustite da se krčka oko 15 minuta. Servirajte sa svežom salatom.

Hamburger sa makaronima i sosom

U dublji tiganj stavite hamburger, prelijte sosom za špagete, pa ostavite da se krčka oko 20 minuta. U međuvremenu skuvajte makarone. Kad hamburger bude gotov, pospite parmezanom.

Ono što deca vole...

Deca će biti zadovoljna, a vi ćete zadovoljiti sve nutritivne kriterijume, ako im pripremite:

♦ obrok koji čini pečeno pile sa pireom, prethodno obareno povrće koje je preliveno rastopljenim buterom i salata

♦ špagete karbonara

Napravite špagete sa slaninom, jajima, parmezanom i pavlakom. To je idealna prilika da iskoristite «ostatke» iz frižidera.

Dr Jasminka Komnenović, pedijatar-nutricionista

RECEPTI

Dinstana riba sa povrćem

Potrebno je:

- 450 g ribljih fileta

- dva zrela paradajza

- jedna šargarepa, rendana

- glavica crnog luka, isitnjena

- češanj belog luka, isitnjen

- 250 ml supe

- kašika paradajz pirea

- kašičica maslinovog ulja

- pola kašičice isitnjenog peršuna

- list lorbera

Priprema: U šerpi zagrejati maslinovo ulje, propržiti crni i beli luk. Dodati ribu, pa dinstati pet minuta. Potom dodati šargarepu, supu i ostale sastojke, osim peršuna i kuvati 30-35 minuta. Na kraju začiniti peršunom.

Zapečeni karfiol

Potrebno je:

- glavica karfiola

- 125 g butera

- četvrtina šolje prezli

- tri kašičice parmezana

- kašičica suvog peršuna

Priprema: Karfiol oprati i obariti (oko deset minuta). Za to vreme na rastopljenom buteru propržiti prezle, dok ne postanu svetlo smeđe. Na dno vatrostalne posude sipati polovinu prezli, pa preko njih staviti karfiol. Ostatak prezli sipati preko karfiola, a potom posuti peršunom i parmezanom. Zapeći oko 20 minuta, u rerni zagrejanoj na 170 stepeni.

Pasulj sa povrćem

Potrebno je:

- konzerva pasulja ili 400 g kuvanog pasulja

- 100 g šampinjona, isečenih na listiće

- dva zrela paradajza, isečena na tanke kriške

- mala tikvica, isečena na kriške

- glavica crnog luka, isitnjena

- kašičica sitno iseckanog peršuna

- kašičica maslinovog ulja

Priprema: Zagrejati maslinovo ulje i izdinstati luk. Dodati šampinjone, tikvicu i paradajz, pa kuvati dok povrće ne omekša. Dodati kuvani pasulj, kuvati još oko 20 minuta na tihoj vatri i posuti peršunom pre serviranja.

Zimski gulaš

Potrebno je:

- 300 g ju­nećeg me­sa

- ve­li­ka glavica cr­nog luka

- dve šar­ga­re­pe, iz­ren­da­ne

- je­dan paška­nat

- šol­ja su­pe

- šol­ji­ca pa­ra­dajz pi­rea

- kašičica isec­ka­nog peršuna

- kašičica ma­sli­no­vog ul­ja

Priprema: Za­gre­ja­ti rer­nu na 190 ste­pe­ni. Iseći me­so na koc­ke. Na ul­ju

pro­pržiti luk dok ne po­sta­ne sta­klast, pa do­da­ti me­so i pro­pržiti ga dok se ne uhva­ti smeđa ko­ri­ca. Si­pa­ti su­pu, do­da­ti isečeno po­vrće i pi­re od pa­ra­daj­za. Sman­ji­ti tem­pe­ra­tu­ru rer­ne na 170 ste­pe­ni i za­peći jelo (oko je­dan sat). Serv­i­ra­ti sa pečenim krom­pi­rom i ze­le­nim po­vrćem.