Klavir je od svog nastanka bio, a i danas je najpopularniji muzički instrument. Odsek za klavir postoji u svakoj muzičkoj školi, i to je obično odsek sa najviše profesora i đaka. Važno je da dete koje počinje sa učenjem sviranja na klaviru bude odgovarajućeg uzrasta - najbolje ako je staro između sedam i devet godina. Osnovno muzičko obrazovanje za klavir (tzv. niža muzička škola) traje šest godina. Ako se završetak osnovne muzičke škole poklopi sa završetkom «regularne»osnovne škole dete će, ukoliko želi da nastavi da se bavi muzikom, moći da upiše četvorogodišnju srednju muzičku školu. I to zajedno sa tzv. muzičkom gimnazijom, koja pruža kompletno obrazovanje iz gimnazijskih predmeta.

Instrument za sve žanrove

Poznavanje sviranja na klaviru koje vaše dete stekne u detinjstvu, otvara mu veliki broj mogućnosti za kasnije bavljenje muzikom. Klavir je jedan od instrumenata koji su zastupljeni u gotovo svim žanrovima muzike - u klasičnoj,  džezu, raznim vrstama popularne muzike (klavijature). Školovanom pijanisti, pored mogućnosti za solo koncertnu karijeru (što je, ipak, cilj do kojeg stignu samo izuzetni pojedinci), pruža se i niz drugih opcija. Od sviranja u orkestru ili kamernom ansamblu, preko pedagoškog rada (kao profesor klavira i drugih muzičkih predmeta), do posla klavirskog pratioca, tj. korepetitora - koji prati izvođenja drugih solista ili obezbeđuje klavirsku pratnju u baletu, operi ili horu. Takođe, za karijeru dirigenta ili kompozitora, potrebno je izvrsno vladanje klavirom, što pijanistima daje izvesnu prednost u odnosu na izvođače na drugim instrumentima, koji moraju da ih «sustignu» tokom školovanja.

Neophodna osnova

Osim individualnih časova klavira, koji se obično održavaju dva puta nedeljno, deca u muzičkoj školi imaju i nastavu solfeđa, a od viših razreda i nastavu iz teorije muzike. Na časovima solfeđa, koji su grupnog tipa, uči se čitanje i pisanje nota i savlađuju se osnovni muzički pojmovi - melodija, ritam, akordi, intervali... Sve to je neophodna osnova bez koje napredak u sviranju na instrumentu ne bi bio moguć. Na kraju svake školske godine, učenici pred komisijom polažu završne ispite iz oba predmeta, na kojima pokazuju stečeno znanje i dobijaju ocene koje se upisuju u knjižicu. 

Kako do instrumenta

Ukoliko već nemate klavir u kući, a kupovina instrumenta predstavlja za vas veliki izdatak, možda ne bi trebalo da se zalećete sa kupovinom. Sačekajte malo - može da se desi da vaše dete brzo odustane i izgubi interesovanje. Međutim, ako ono dobro napreduje, a nastavnik klavira prepozna u njemu talenat, verovatno će vam sugerisati da nabavite

kakav-takav instrument, da bi dete moglo da vežba kod kuće. Za konstantan napredak u sviranju, potrebno je da se svakodnevno vežba bar sat vremena, što je lakše postići ukoliko je klavir u blizini.  

Osnovne varijante

Klaviri postoje u tri osnovne varijante: pijanino - odnosno uspravni klavir, ujedno i najmanji, polukoncertni - znatno veći i horizontalno postavljenih žica, na tri nožice, i veliki koncertniklavir za sale i dvorane. Cena polovnih pijanina, kakvi se obično kupuju za početnike, kreće se od 800-1200 evra. Najčešće su u pitanju pijanina marke «Čajka», «Belorus» ili «Petrof», koji takoreći stalno «kruže» po gradu među učenicima muzičkih škola. A lako mogu da se prodaju za sličan iznos ukoliko dete odustane. Bilo bi najbolje da u kupovinu instrumenta povedete i nekog stručnog, ko će znati da ga proceni. Recimo klavir-štimera, tj. majstora za popravku klavira.

Iznajmljivanje instrumenta

Druga opcija je iznajmljivanje instrumenta. Pijanino ili klavir možete da iznajmite preko novinskih oglasa, a takođe i u specijalizovanim studijima za prodaju i iznajmljivanje - u Beogradu mesečna renta iznosi između 20 i 40 evra.

Postoji i mogućnost da ne kupite pravi klavir (pijanino), već električne klavijature. U tom slučaju je najpogodnija tzv. pijanola, koja ima iste dimenzije dirki kao klavir - što je neophodno, a takođe ima i dirke osetljive na jačinu udara poput pravog klavira, kao i pedale. Pijanole su neznatno jeftinije (do 1000 evra), ali znatno manje veličine u odnosu na pijanino, što za neke porodice može da predstavlja spasonosno rešenje u slučaju nedostatka prostora.

Kada nabavite pijanino, morate da ga naštimujete posle transporta, ali i ubuduće - dva puta godišnje (cena štimovanja je 50 evra). Eventualne kvarove (najčešće je u pitanju zamena popucalih žica) bi trebalo blagovremeno sanirati, kako bi dete uvek moglo uspešno da vežba.

Interni i javni časovi

Običaj je da se mesečno u muzičkim školama održavaju interni i javni časovi škole, na kojima nastupaju uspešniji i vredniji učenici, koji tako stiču veoma važno iskustvo sviranja pred publikom. To je i prilika da dođete i čujete svoje dete i drugu decu u pravoj koncertnoj atmosferi. Naravno, ukoliko je vaše dete vrlo uspešno, slede učešća na takmičenjima u zemlji (gradska, državna, itd.), ali i u inostranstvu, što u velikoj meri zavisi i od vašeg i nastavnikovog zalaganja.

Privatni časovi

Privatno učenje klavira je opcija koja ne pruža baš jednake mogućnosti kao muzička škola, ali zato nema ni prijemnog ispita, ni propisanog uzrasta, ni ispita, ni ocena. Ukoliko dete postiže dobre rezultate sa privatnim profesorom, postoji mogućnost da polaže ispite u muzičkoj školi kao vanredan učenik. Profesora ćete lako pronaći u novinskim oglasima, ali je svakako pouzdanije osloniti se na preporuku poznanika ili nastavnika muzičkog. Časovi mogu da se održavaju u vašem stanu ili kod profesora, što zavisi od dogovora i mogućnosti. Prosečna cena privatnog časa se kreće oko 10 evra.

Jovana Papan