Homeopatija ne posmatra bolest kao izdvojen problem, već je sagledava kao posledicu fizičkog, emocionalnog i mentalnog stanja. Po ovom shvatanju, bolest je odbrambena reakcija organizma na određeni poremećaj. Stoga lekar homeopata usmerava lečenje na uzroke, a ne na posledice.

Homeopatski lekovi se naročitim postupkom dobijaju od biljaka, minerala i drugih prirodnih supstanci. Jeftini su i jednostavni za proizvodnju - može da ih napravi svaki apotekar. Mi smo odgovor na naše pitanje o homeopatskim lekovima koji se primenjuju u lečenju alergija potražili od dr Tatjane Lalić, homeopate i specijaliste biorezonantne medicine.

Zašto se javljaju alergije?

-Reč alergija je grčkog porekla: alos - drugi i ergon - dejstvo. To drugo dejstvo je stanje povećane osetljivosti organizma prema određenim supstancama (alergenima), a kao fiziološki odgovor dolazi do stvaranja antitela u organizmu. Javlja se hiperreakcija organizma, kao odgovor na prisustvo faktora koje organizam prihvata kao potencijalnu opasnost, čak i ako oni to nisu po svojoj prirodi (polen cveta, trava, jagode...). Mehanizam imunog odgovora je složen. On uključuje borbu antitela, čiji je zadatak da neutrališe stranu supstancu (antigen). Najčešće je ta reakcija adekvatna, pa postoji normalan imuni odgovor, ali se dešava i da je pojačan - tada se javlja alergijska reakcija.

Često alergije imaju sezonski karakter. Dosta smo ugroženi početkom proleća, kada je velika koncentracija polena u vazduhu. Uz buđenje prirode, bude se i naši mehanizmi odbrane. Inače, postoje razne metode borbe sa alergijama.

Koje alergije se najčešće javljaju kod dece?

Najčešće su:

- respiratorne alergije (rinitis, sinusitis, bronhitis - sa ili bez opstrukcije, astma)

- alergijski konjunktivitis

- kožne promene, dermatoze (koprivnjača, atopijski dermatitis...)

- alergijske reakcije na hranu.

Kako deluje homeopatski lek?

-Radi se o prirodnom načinu lečenja, čiji je osnovni princip - «slično se leči sličnim». To znači da će jedan lek, koji kod zdrave osobe izaziva određene simptome, da leči - kada te simptome prepoznamo kod bolesne osobe. Poznato je da većina ljudi "plače" kada seče crni luk, da su im oči crvene i da ih peku. Kada se jave takvi simptomi pri nekim alergijama ili prehladama, može se dati homeopatski lek od luka. U pitanju je značajna razlika u pristupu lečenja, u odnosu na konvencionalnu medicinu, gde simptome bolesti otklanjamo suprotnim sredstvima. Međutim, to samo trenutno smiri simptome, često ih i potisne, a posle se jave u jačem obliku.

Kakav je sastav homeopatskih lekova?

- Oni su biljnog, mineralnog i životinjskog porekla, napravljeni posebnim farmaceutskim postupcima. U izuzetno su niskim dozama, odnosno velikim razblaženjima osnovne supstance. Posebnim procesom potenciranja, homeopatska supstanca dobija svoja lekovita svojstva. Lekovi su u obliku kapi, malih granula - lako rastvorivih u ustima, tableta, masti... Mogu da se kombinuju sa drugim, alopatskim lekovima.

Koji homeopatski lekovi se najčešće koriste kod pojave polenske alergije?

♦ Alium cepa - daje se kada postoji bistar sekret iz nosa (kao vodica), koji peče, potom kijanje, suzenje očiju - koje ne peku.

♦ Euphrasia - slično kao alium cepa, samo su "obrnuti" simptomi za nos i oči. Ovde suze peku, a svetlost smeta očima.

♦ Sabadila - primenjuje se kada postoji nagon za kijanjem, svrab i golicanje u nosu.

♦ Arsenicum album - daje se kada curi bistar sekret iz nosa, koji nagriza predeo oko nosa i gornju usnu - gde je koža crvena, potom zapušen nos.

♦ Natrium muriaticum - jako kijanje, sekrecija iz nosa, suzenje očiju.

♦ Postoje i mešavine polena trave, drveća, ambrozije... kao homeopatski napravljeni lekovi.

Ovo je samo mali deo od nekoliko stotina homeopatskih lekova. Dati su samo neki simptomi, koji se najčešće javljaju kod polenskih alergija. Naravno, treba se obratiti lekaru. On će, na osnovu simptoma, kojih takođe ima mnogo za svaki lek, odrediti adekvatnu terapiju.

Da li u određenim slučajevima mogu da se kombinuju klasična i homeopatska terapija?

Da, u cilju što efikasnijeg lečenja. Homeopatija je suptilan, efikasan, pre svega bezopasan, individualni metod lečenja - koji mogu da koriste svi (čak i trudnice i novorođene bebe).

U svakom slučaju, pokušajte da sagledate problem iz drugog ugla i omogućite detetu da novo proleće udahne punim plućima