Kao i svaka druga soba u stambenom prostoru, i dečja soba treba da zadovoljava funkcionalne i estetske kriterijume onog ko u njoj boravi. Ono što će doći vremenom, jeste «lični pečat» u prostoriji, a dok je dete sasvim malo, u uređivanju se kreće od objektivnih potreba deteta i afiniteta roditelja.
Da bi bili na pravom putu, korisno je da se roditelji posavetuju sa nekim stručnjakom. Osim toga, dečja soba je značajna investicija u kućnom budžetu, pa je važno da se se ne ostavi veliki prostor za greške.
O uređivanju i opremanju dečje sobe, razgovarali smo sa Jelenom Milinković, koja je diplomirani inženjer arhitekture.
Šta bi trebalo da bude polazište razmišljanja o uređenju sobe za bebu?
- Dečja soba ne bi trebalo da bude samo funkcionalno određen prostor za obavljanje aktivnosti kao što su spavanje, presvlačenje i hranjenje, nego i prostor za igru, kao i za sve moguće stimulacije.
Kako odabrati sobu za bebu u postojećem stambenom prostoru?
- Kada je reč o položaju sobe, idealno bi bilo da dečja soba bude jugoistočno ili jugozapadno pozicionirana, kako bi bila dobro osvetljena i što toplija. Može da bude i južno orijentisana, ali
Važno je da bebina soba bude «ušuškana» - u pogledu termoizolacije. Najbolje je da termoizolacija bude postavljena sa spoljne strane zida, na fasadi. Ali, ako nije dobro urađena ili je nema, onda je treba uraditi sa unutrašnje strane zida - što je uvek lošije rešenje.
Ako raspored prostorija u stanu ne dozvoljava optimalnu poziciju dečje sobe, na šta se treba fokusirati?
- Ukoliko je soba pored kupatila, bilo bi dobro da krevetac nije naslonjen na instalacioni ili ventilacioni kanal zbog buke, izolacije i energije. Sa druge strane, nije loše da je bebina soba u blizini kupatila, jer se dete u početku kupa u svojoj sobi, kasnije u kupatilu, pa je samim tim ta procedura jednostavnija.
Ono što je po mom mišljenju ključno, jeste bebina prirodna «glad» za sticanjem iskustva. Na roditeljima je da odluče u kojoj meri će beba da se razvija. Zato je prilikom uređivanja bebine sobe dobro razmišljati o što većoj zastupljenosti stimulacija u tom prostoru, a to se odnosi na vizuelnu, zvučnu, odnosno auditivnu i taktilnu stimulaciju.
Šta podrazumeva vizuelna stimulacija u bebinoj sobi?
- Pre svega, potrebni su veliki prozori sa dobrom orijentacijom zbog dnevnog osvetljenja. Što se tiče rasvete ili veštačkog osvetljenja, postoji niz mogućnosti - od «opšte» rasvete koja je neminovna, preko lampi na različitim pozicijama.
Važni su kontrasti kao što su svetlo-senka, u kombinaciji sa različitim bojama i oblicima. U početku, dok je beba mala, to se odnosi na veće površine sa što kontrastnijim detaljima. Dobar izbor su bordure na zidu, tapete koje već imaju par osnovnih nijansi i aplikacije, a kasnije se prelazi na detalje. Kada je reč o izboru boja, nije loše da u bebinoj sobi budu zastupljene pastelne ili svetlije nijanse, a da se manjim kontrastima naglase određeni oblici kao što su krug, kvadrat, pravougaonik. Naravno, ne treba preterivati i naglašavati velike površine. Da bi se beba vizuelno stimulisala, zid ne mora da bude obojen jarko crveno, već je dovoljno da bude neutralan, sa aplikacijama u jasno kontrastnim bojama.
Kakve kontraste treba izabrati?
- Treba početi od onog što beba u početku sagledava. Interesantne su joj razne «visilice» i lampice, a na plafonu može da se nađe senka od lampe, koja će joj privući pažnju. Bilo bi jako dobro da u bebinoj sobi na zidovima ima slika - u početku veoma jednostavnih motiva, ali to mogu da budu i fotografije roditelja.
Kako rasporediti nameštaj u bebinoj sobi?
- Od položaja kreveta u bilo kojoj sobi zavisi mir onog ko tu spava. Nije dobro da krevetac bude smešten između vrata i prozora, zbog promaje. Zatim, ne bi trebalo da se nalazi iza vrata, nikako ispod prozora ili uz izvor toplote. Ukoliko izolacija nije urađena kako treba, ne bi trebalo da bude naslonjen na spoljni zid. Ako jeste, onda spoljni zid ne predstavlja problem. Takođe, ne bi trebalo da bude okružen kabastim komadima nameštaja - na primer, da je uglavljen između visokih plakara.
Uzglavlje treba da je postavljeno tako da dete vidi vrata i onog ko ulazi u sobu. Može da bude naslonjeno na zid, a da su preostale tri stranice kreveca slobodne. Ali, kod nas se najčešće krevetac stavlja da bočnom stranicom bude naslonjen na zid, jer tako zauzima najmanje prostora.
Kako urediti prostor za bebu kada je ona u sobi sa roditeljima?
- Ne mora da se preuredi cela soba, ali može da se prilagodi detetu rasvetom, igračkama. Tada se krevetac najčešće smešta uz roditeljski krevet. Trebalo bi da bude dovoljno odvojen da može da se priđe detetu... a opet, i da se uspostavi vizuelni kontakt. Praktično, krevetac treba da bude udaljen od kreveta roditelja 80, 90 centimetara.
Potreban je i prostor za hranjenje deteta, za dojenje. To može da bude fotelja ili roditeljski krevet, koji ne bi trebalo da je suviše mekan.
Na tržištu postoje različite komode za presvlačenje bebe. Šta vi preporučujete?
- Komoda treba da ima tapaciranu površinu na kojoj se beba presvlači, a najbolje je da ispod ima fioke. Iznad te komode, trebalo bi da se nalazi polica na kojoj će stajati krema, vlažne maramice i sve drugo što je potrebno, da je na dohvat ruke. Jer, reč je o bezbednosti bebe. Majka ne može da ostavi dete na komodi koja ima standardnu visinu od 100 ili 110 centimetara, i iz drugog dela sobe uzima ono što joj je potrebno. Bezbednost mora da bude na prvom mestu. Zato se i preporučuje da nikakvi izvori
Kako najbolje da se osvetli bebin kutak?
- Prvo se razmišlja o opštem osvetljenju, koje bi trebalo da obasja svaki deo prostora podjednako, da bude što manje senki. U slučaju da ga nema, postavljaju se zidne lampe, ili podne - na što većoj visini.
Prilikom hranjenja ili uspavljivanja deteta, dobro je da postoji neko ambijentalno osvetljenje, vrlo diskretno, koje stvara prijatnu atmosferu. Dobar izbor je i usmereno svetlo, konkretno za presvlačenje ili hranjenje bebe - koje će tokom noći da baca svetlost samo na površinu na kojoj se beba presvlači. Tako neće suviše da razbudi bebu, kao ni drugog roditelja koji u tim trenucima spava. To je funkcionalno osvetljenje, koje kasnije može da se koristi kao lampa za čitanje.
Koliko treba da iznosi minimalna kvadratura za dečju sobu?
- Bebina soba treba da bude dovoljno velika i neopterećena nameštajem, jer deci treba prostora za igru i kretanje, koje će ubrzo doći. Ako se vezujemo za dimnezije, takva soba treba da ima bar devet, deset kvadrata, i bolje da je kvadratnog, nego pravougaonog oblika. Naravno, to su idealne situacije.
Svaki roditelj treba da osluškuje svoje dete, da razvija njegovu individualnost... i da u tom smislu nastoji da obezbedi sobu koja je unikatna za njegovo dete. Ali, u startu se polazi od želja roditelja, pa se tek kasnije ta soba razvija onako kako se razvija karakter deteta.
Milica Gacin
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna