Deca brzo uče i usvajaju nove tehnologije, tako da se već od najranijih dana vešto služe internetom i pametnim telefonima. Internet nudi mnogo mogućnosti obrazovanja, komunikacije, informisanja, zabave, ali isto tako i opasne i rizične sadržaje. Među online opasnostima su: opasni i neprimereni sadržaji, digitalno nasilje, deljenje privatnih podataka na društvenim mrežama.
Više od dve trećine dece i mladih, odnosno 74 procenta, ima profil na nekoj društvenoj mreži, pokazalo je istraživanje EU kids online, dok približno trećina ispitanika ima probleme zbog količine vremena koje provodi na internetu. Rezultati su pokazali da se deo ispitanika oseća loše kada ne može da koristi internet, dok petina njih zanemaruje osnovne potrebe za hranom i snom.
Statistike pokazuju da je svaki treći učenik u poslednjih godinu dana doživeo neko uznemirujuće iskustvo na internetu. Najčešća grupa koja doživljava ovakav vid iskustava je u uzrastu od 13 do 14 godina.
Nažalost, poslednjih godina svedoci smo više primera digitalnog (vršnjačkog) nasilja. Kada je u pitanju ova vrsta nasilja, reč je o deljenju ličnih podataka sa nepoznatim osobama, koje se skrivaju pod lažnim identitetom.
Deca školskog uzrasta se sve češće susreću sa sadržajima seksualne prirode u digitalnim medijima i na društvenim mrežama. Televizijski formati normalizuju ovakav vid sadržaja, koji su zastupljeni na televizijama sa nacionalnom frekvencijom u udarnim terminima.
Upravo zbog ovih izazova, A1 Srbija je pokrenula platformu #BoljiOnline, koja kroz edukativne članke, vodiče i interaktivne kurseve, pomaže roditeljima, deci i nastavnicima u prepoznavanju online rizika, poput neprimerenog sadržaja, digitalnog nasilja i krađe podataka.
Posebna pažnja posvećena je praktičnim rešenjima, kao što su saveti za podešavanje privatnosti na društvenim mrežama, prepoznavanje lažnih identiteta, i izgradnju zdravih online navika. Cilj platforme je da osnaži korisnike svih generacija, čineći internet sigurnijim mestom za obrazovanje, zabavu i komunikaciju.
Ovo je samo jedan od mnogih edukativnih tekstova dostupnih na platformi #BoljiOnline, koja vam pruža praktične savete i informacije o sigurnom i odgovornom korišćenju interneta.
Šta deca rade na internetu?
Prošle godine, tačnije 3. maja, u oglednoj osnovnoj školu "Vladislav Ribrikar" u Beogradu dogodilo se masovno ubistvo, kada je učenik te škole usmrtio devetoro vršnjaka i čuvara škole. Na društvenoj mreži TikTok pojavio se filter sa licima ove dece, gde je potrebno da onaj ko ga koristi izabere jednu od žrtava prevlačenjem glave u levu, odnosno desnu stranu. Filter je bio popularan među decom, koja su se uz njega snimala sa osmehom na licu i različitim pesmama.
Popularnost influenserki koje se bave modom i šminkom povećana je nastankom TikTok-a. Iako mnogi popularniji influenseri neretko govore da nisu tu da vaspitavaju nečiju decu, već da su za to zaduženi roditelji, njihov uticaj na najmlađe je itekako veliki. Naime, devojčice mlađe od 10 godina često snimaju svoju jutarnju/večernju "rutinu", odnosno pripremu za školu, koristeći agresivnu šminku i kozmetiku koja nije namenjena njihovoj mladoj koži. Kada im pojedini korisnici_ce ukažu da je njihova koža jako mlada za takve preparate, krene niz uvreda.
Nekada aktuelne svađe na Jutjubu preselile su se na TikTok, a fanovi pojedinih influensera usvojili su rečnik svojih „idola” i način ponašanja. Neprimerene reči, psovke i vređanja upućene su njihovim "protivnicima". Neretko najmlađi šire i digitalno nasilje nad različitim slojevima populacije na internetu, oponašajući time svoje omiljene influensere.
Šta možete da uradite?
Verovatno je nemoguće da današnje generacije odrastaju bez tehnologija, niti one treba da budu tabu, već treba naći odgovarajuće rešenje – poput ograničavanja sadržaja i kontrole uređaja, ali i onoga što deca prate, što može da se postigne i samim razgovorom sa njima ili provođenju vremena u zajedničkim trenucima u kojima ćete gledati njihove omiljene influensere, crtaće ili igrati igrice.
Ukoliko već želite da vaše dete ima društvene mreže, iako pravljenje profila na njima uglavnom nije dozovljeno za mlađe od 18 godina, neophodno je da zaštitite njihove privatne podatke i da ih savetujete da ih ne ostavljaju javno, jer može da bude opasno, te da proveravate sa kime deca komuniciraju i koga dodaju/prate. Savetujte ih da ne dele lozinke ni sa kim, osim sa roditeljima/starateljima, da ne dodaju nepoznate osobe i ne idu na sastanke sa ljudima koje su upoznali na internetu, da ne vređaju i ne ismevaju...
U današnjem digitalnom svetu, od suštinske je važnosti razvijati znanja dece i roditelja o potencijalnim rizicima i merama zaštite, jer je prevencija najbolji štit od svih online opasnosti.
Platforma #BoljiOnline pruža konkretne savete za bezbednost na internetu, nudeći sadržaj prilagođen različitim ciljnim grupama, uključujući decu, roditelje, prosvetne radnike i za sve koji žele da unaprede svoje znanje o odgovornom influensu i doprinesu pozitivnim promenama u digitalnom okruženju. Uz učešće lokalnih stručnjaka, psihologa i digitalnih kreatora, A1 Srbija aktivno radi na unapređenju digitalne pismenosti dok internet čini bezbednijim i inspirativnijim mestom za sve. Sa resursima dostupnim za sve generacije, platforma je korak ka stvaranju pozitivnijeg i sigurnijeg online okruženja za sve.
Svi materijali, kao i informacije o svim inicijativama nalaze se na sajtu www.boljionline.rs.