Savetovalište za usvajanje odgovoriće vam na sva pitanja: Ovaj divan ali težak proces može da se olakša

Pre tačno godinu dana, osnovano je Savetovalište za usvajanje. Za to vreme, Savetovalište su posetili mnogi koji su u ranoj fazi razmišljanja o usvajanju, kao i oni koji su već u nekoj od faza ovog, naizgled komplikovanog procesa.

Shutterstock

Savetovalište za usvajanje krasi saradnja sa stručnim saradnicima koji su prišli organizaciji i volontirali na događajima - pravnicima, psiholozima, socijalnim radnicima kao i porodica koji su već roditelji usvojene dece.

„Ovih dana Savetovalište za usvajanje obeležava prvu godinu jako izazovnog rada i kada pogledamo unazad, možemo da kažemo da smo veoma zadovoljni. Kada je otvoreno Savetovalište, nismo ni sanjali koliku će pažnju privući i koliko će ljudi želeti da sazna nešto više o ovoj temi i aktivnostima. Upravo to interesovanje, povezivanje i pozivi za pomoć su i postavili čvrste i sigurne temelje da dalje.“ – izjavila je Dragana Krstić iz Savetovališta za usvajanje.

Usvajanje je još uvek osetljiva, ali jako lepa tema – to je tema o deci koju mnogi žele u svojim porodicama ali se plaše procedure, administracije, procene, kriterijuma… Plaše se predrasuda koje se vezuju za proces usvajanja. Strah zatvara ovu temu na sigurno, za nekad, za kasnije, neretko je odlaže zauvek… Savetovalište za usvajanje je adresa na koju se mogu javiti svi sa bilo kakvim pitanjima ili nedoumicama u vezi sa ovom procedurom.

Za ovih godinu dana, iz savetovališta su uočili dva problema sa kojima se susreću potencijalni usvojitelji, a čije bi rešavanje znatno olakšalo proceduru:

„Na prvom mestu je to da kada usvojimo dete starije od 5 godina nemamo pravo odsustva sa posla, što je veoma zabrinjavajuće ako znamo da se deca u Srbiji usvajaju i sa više godina starosti - primorani smo da se dovijamo na razne načine, bolovanjima, odmorima, neplaćenim danima na poslu, kako bismo proveli veoma potrebno vreme sa detetom na samom početku zajedničkog života. Sa druge strane je opcija da dete, koje je tek došlo u novu porodicu i kome je sve nepoznato, smestimo u vrtić, gde je takođe nepoznata sredina.

Druga stvar na koju bismo želeli da skrenemo pažnju je važnost i obnavljanje dokumentacije koja se predaje u iniciajlnom delu postupka. Bilo bi lakše i jednostavnije svima nama da imamo obavezu dostave dokumentacije ukoliko se dogodila neka promena u odnosu na prvobitno predatu dokumentaciju – recimo ako promenimo posao, obavezni smo da dostavimo novu informaciju Centru.“ – istakla je Dragana Krstić.

Ukoliko imate pitanja u vezi sa usvajanjem dece ili vam je potrebna pomoć u fazi prikupljanja dokumentacije, možete kontaktirati Savetovalište za usvajanje na besplatan broj 0800 300 038 ili putem mejla usvajanje@sansazaroditeljstvo.org.rs.