Izvor: Blic

Ministar zdravlja Tomica Milosavljević rekao je na otvaranju skupa da su u oblasti regenerativne medicine ostvareni veliki uspesi, a da će terapijski ishodi u budućnosti pokazati koliki je njen značaj.

Matične ćelije u lečenju velikog broja bolesti
Na skupu je rečeno da se zahvaljujući matičnim ćelijama danas leče različitie bolesti krvi, imunološke bolesti, bolesti centralnog nervnog sistema i metaboličke bolesti. U svetu se intenzivno radi na razvoju kliničkih ispitivanja tih ćelija, a na Univerzitetu u Nju Kastlu koriste se tkiva dobijena iz matičnih ćelija za ispitivanje dejstva lekova na ljudski organizam

On je naveo da se u toj oblasti otkrića obavljaju korak po korak i naveo da je u Srbiji već zaživeo trend čuvanja matičnih ćelija u međunarodnim bankama tih ćelija.


''U Srbiji postoji opredeljenje da se osnuje javna banka matičnih ćelija što je pre moguće'', rekao je ministar, ali nije mogao da precizira kada će to tačno biti.


Milosavljević je kazao da, što se pre to učini, to će biti bolje za građane i poboljšanje njihovog zdravlja.


Direktorka instituta za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo Branka Vasiljević rekla je da će skup omogućiti razmenu iskustava iz oblasti regenerativne medicine, navodeći da je važno da ta oblast bude definisana zakonskom regulativom.

Institut za matične ćelije u Kragujevcu?

Poznati genetičar Miodrag Stojković, govoreći o mnogim metodama u regenerativnoj medicini, je najavio da postoji plan da se pri Medicinskom fakultetu u Kragujevcu osnuje institut za matične ćelije što će, kako je naveo podstaći nova istraživanja u toj oblasti.

Vasiljević je podsetila da je na Institutu za molekularnu genetiku, istraživanje matičnih ćelija - za koje se smatra da doprinose lečenju više od 75 bolesti, počela tokom devedesetih godina.

Stručni saradnik Banke matičnih ćelija ''Krajo Sejv'' Mima Fazlagić navela je da ne postoji ništa od metoda o kojima će biti reči na ovom skupu, a da neko od stručnjaka iz Srbije to nije primenio.


Ona je navela da je na očnoj klinici već obavljeno lečenje bolesnog oka zahvaljujući uzimanju matičnih ćelija iz zdravog i navela da je u planu otvaranje banke matičnih ćelija što će omogućiti lečenje većem broju ljudi.

Fazlagić je istakla da u Srbiji oko 2.000 ljudi čuva svoje matične ćelije u nekoj od međunarodnih banaka ćelija, što je, kako je navela, veliki uspeh jer je do pre pet godina ta grana medicine bila malo poznata u Srbiji.


Majlinda Laho sa Univerziteta u Nju Kastlu podelila je iskustva u toj oblasti sa novinarima navodeći da su na tom Univerzitetu već korišćene matične ćelije za lečenje oštećenja funkcije oka, i da je rezultat potpuno uspesan odnosno da je vraćena puna funkcija oku. Ona je dodala da se te metode sada primenjuju i na životnjama.

Više o matični ćelijama pročitajte u tekstu: Matične ćelije - zalog za budućnost