Iza vas je neverovatnih 40 nedelja trudnoće i porođaj koji su jedinstveno iskustvo, ali tu su i psiho-fizički tragovi na vama. Biti mama nije šala, a o tome šta bi svaka mama pre izlaska iz bolnice trebalo da zna navodi influenserka Beki Vijera koja je i autorka knjige “Sve o bebi: Brutalno iskren vodič za preživljavanje prve godine majčinstva”.
Pored toga što ćete imati postporođajno krvarenje, koje može biti daleko intenzivnije od menstrualnog, budite spremni da prihvatite neke nove okolnosti.
Možda ćete i dalje izgledati kao da ste trudni, jer stomak neće odmah nestati. “Neke žene će izgledati kao pre nego što su zatrudnele zbog svoje genetike. Druge, poput mene, će nastaviti da izgledaju kao da su trudne i nakon porođaja. Iako sam bila spremna za to, nisam znala koliko dugo će stomak ostati”, iskrena je mama influenserka Beki.
Povezanost sa bebom možda nećete osetiti odmah, iako neke žene istog dana osete duboku ljubav i vezu sa svojim bebama. To nije slučaj kod svih, činjenica je da je naš mozak podešen da oseća obavezu da se brine o svom potomstvu. „Povezivanje sa bebom zahteva vreme, ali malo njih to želi da prizna“, kaže dr Kristin Sterling, ginekolog. „Mame se brinu da nešto nije u redu, a zapravo su na savršeno normalnom putu. Dogodiće se, ali prirodno je da to potraje nedeljama ili mesecima."
Ne smete da zanemarite svoje mentalno zdravlje i svoje emocije. Pred brige o maloj i bespomoćnoj novorođenoj bebi, takođe morate obaviti i vaš prvi pregled kod lekara šest nedelja posle porođaja. Za ovo vreme desiće se mnogo toga, možda ćete se suočiti sa PPD-om, odnosno postporođajnom depresijom. Ako se ne leči, u nekim slučajevima može dovesti do samopovređivanja ili čak samoubistva. Obratite pažnju na to kako se osećate i ako osetite da nije sve kako treba, pozovite svog lekara.
Iako nam dojenje predstavljaju kao zlatni standard za hranjenje beba, takođe treba da razmotrite kako ono utiče na vas. Nema ništa loše u kombinovanom hranjenju (delom majčinog mleka, delom formulama) ili potpunom prestanku ako priroda ne radi za vas.
Vaša veza će trpeti, bez obzira na to koliko ste vi i vaš partner trenutno bliski, sve će se promeniti kada se beba rodi. Kada spojite novorođenče (koje ne može tačno da vam kaže zašto je vrištalo u poslednja dva sata) sa promenljivim hormonima majke i roditeljima koji su lišeni sna, teško da sve ovo može doneti išta dobro vašoj vezi. Ove problematične situacije se mogu ublažiti dobrom komunikacijom ili povremenim izlaskom, čak iako to znači da ćete zajedno večerati od 23 časa uveče, kada beba zaspi. Važno je da provodite vreme zajedno.
BONUS VIDEO:
Izvor: Yumama