Po čemu se prepoznaje dobra majka? Psiholog tvrdi da je odlikuje ovih 6 karakteristika

Ne postoji savršena majka, ali postoji ona koja je "dovoljno dobro", kako je tvrdio jedan psiholog, a evo i po čemu se prepoznaje.

Shutterstock

Roditelj, a posebno mame, sklone su tome da često opterećuju sebe preispitivanjem o tome da li su dobre majke. Neki mudri ljudi kažu da je već to što se pitate da li ste dobra mama znak da jeste, jer to ujedno znači da se trudite i dajete sve od sebe.

Ono što svakako ne treba da radite je da "uništavate" sebe samokritikama na račun svake greške, stalnim preispitivanjem šta ste mogli bolje. Budimo realni, savršena majka ne postoji, a to je tvrdio i američki psiholog Donald Vinikot, koji je umesto toga osmislio izraz "dovoljno dobra mama", odnosno ona koja se trudi da se prilagodi dečjim potrebama, a postepeno smanjuje interakciju kako dete raste.

Ovaj psiholog podelio je i šest kriterijuma koji, prema njegovom mišljenju, čine dobru majku.

1. Fizički je blizu. To, naravno, ne znači da majka mora bukvalno svaki sekund da bude uz dete, niti je to moguće u krajnjem slučaju, ali ne bi trebalo da budu razdvojeni duže od nekoliko dana.

2. Zna kako da se izbori sa anksioznošću i umiri dete. Drugim rečima, ona je psihološki stabilna, može da podnese čak i teške emocije mališana, te da na njegov bes i tantrume odgovori tako što pokušava da ga umiri.

3. Ponekad pravi greške. Prosečna majka pravi greške oko 30 odsto vremena, ali sebe ne krivi za to. Pravljenje grešaka je normalno, a ponekad i potregno – u suprotnom, dete ne bi imalo priliku da nauči da se nosi sa nekim emocijama, popu frustracije jer ne može da kupi deseti autić u prodavnici.

Majke često intuitivno razumeju šta deci treba, ali naravno, ponekad pogreše i to je sasvim u redu.

4. Ima svoj život. Dobro je da bude posvećena svojim naslednicima, ali njen život ne treba da se vrti isključivo oko toga. Potrebno je i važno da majka ima svoja zanimanja, hobi, komunikaciju sa drugim ljudima, priliku da bude sama i da se opusti.

5. Razume svoja osećanja. Dobra je ona mama koja ume da preozna svoja osećanja i da razlikuje bes od ogorčenosti, stid od tuge i slično. U ranom detinjstvu, dete o emocijama uči nesvesno, od majke, a kada poraste, mama koja ume da prepozna i reguliše svoje emocije će to moći da prenese i detetu, piše parents.ru.

6. Ume da sanja. Mama koja ima neke ciljeve, koja ima želju da nešto stvori, inspiriše svoje dete i ne usađuje u njega neka stereotipna ponašanja. Ona zapravo svom mališanu pomaže da raširi svoja krila i nauči da ostvaruje svoje snove.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Beba koja je vezana za mamu  TikTok/ arielvidal_