Organizacija SOS Dečija sela Srbija pokrenula je Program podrške za majke i bebe namenjen trudnicama i majkama porodiljama, koje nemaju osnovne uslove za život i brigu o deci, kao ni podršku svoje porodice, partnera ili zajednice, kako bi se preveniralo napuštanje novorođenčadi ili izdvajanje u sistem alternativne brige dece na ranom uzrastu.
Ne postoji zvanična statistika o broju ovakvih porodica u Srbiji. Ako se uzme u obzir da je skoro 18% porodica jednoroditeljskih, da je ovaj broj u realnosti i značajno veći jer u ovu grupu nisu uključeni roditelji koji se faktički sami brinu o detetu, iako je drugi roditelj živ, pravno i poslovno sposoban, kao i da 80% samohranih porodica čine majke, i da se povećava broj socijalno ugroženih porodica i stopa siromaštva, može se zaključiti i da je značajan broj trudnica i porodilja u riziku od napuštanja dece. Ovi roditelji se često sreću sa diskriminacijom i teškoćama pri zapošljavanju, jer ne mogu da smeste dete u vrtić kao nezaposleni, a sa druge strane ne mogu da traže posao jer moraju da brinu o deci, i jer poslodavci pretpostavljaju da će često odsustvovati sa posla zbog brige o deci, u ostvarivanju prava na novčane socijalne pomoći, jer se u prihode računa i alimentacija i kada se ona ne uplaćuje, sa nemogućnošću naplate alimentacije, teškoćama u obezbeđivanju stanovanja i stigmatizacijom socijalne sredine i odsustva psiho-socijalne podrške.
Program za majke i bebe SOS Dečijeg sela obezbeđuje podršku u stanovanju u kući u vlasništvu organizacije površine 320m2, koja je potpuno opremljena neophodnim stvarima potrebnim za brigu o bebama. Kuća se nalazi u Kraljevu, u blizini zdravstvenih ustanova, vrtića i osnovne škole. U Program mogu da se prijave majke iz cele Srbije.
Podršku za pokretanje i održivost ovog programa obezbedila je kompanija MK Grupa, koja je dugogodišnji prijatelj organizacije.
Majkama je obezbeđena i savetodavna i podrška u nezi novorođenčadi i dece, kao i osnovna garderoba i sredstva za higijenu. One će pohađati i obuke za roditeljstvo, kao i obuke usmerene ka traženju posla i osamostaljivanju, kako bi, nakon izlaska iz Programa, bile u spremne da brinu o svojoj porodici.
U kući može boraviti istovremeno 22 osobe, odnosno sedam trudnica i/ili majki, i 15-ro novorođenčadi i dece.
Koliko program traje?
Program podrške traje dok dete ne napuni godinu dana, a u posebnim okolnostima do 18 meseci.
"Ovim programom želimo da pružimo podršku roditeljstvu i očuvanju porodice, ali i da predupredimo napuštanje dece ili izdvajanje u sistem alternativne brige zbog nemogućnosti majki da se brinu o njima. Zdravo porodično okruženje od suštinskog je značaja za rast i razvoj svakog pojedinca, a naša organizacija i ovim programom želi da pruži podršku očuvanju porodice. Verujemo da ovaj program može da doprinese i unapređenju demografske slike Srbije", izjavila je Vesna Mraković, nacionalna direktorka Fondacije SOS Dečija sela Srbija.
Trenutno u Srbiji postoje samo dva slična programa, Materinski dom pri Domu za decu i omladinu Zvečanska u Beogradu, koji uglavnom zabrinjava maloletne majke, a drugi program vodi NVP „Gnezdo za mame“ u Novom Sadu.
Koji su kriterijumi za uključivanje?
U Program se mogu uključiti punoletne, psiho-fizički zdrave majke, sposobne da se brinu o sebi i detetu, uz privremenu podršku, i podobne za zajednički život i stanovanje, da nemaju istoriju bolesti zavisnosti ili problematičnog ponašanja. Uključivanje u Program je dobrovoljno. Majke su odgovorne za život, zdravlje, roditeljske obaveze i dobrobit svoje dece, a zdravstvena zaštita i druga prava se ostvaruju u nadležnim institucijama, uz privremenu podršku, kada je potrebna.
Majka, koja je bila podržana kroz ovaj program i koja je postigla određeni nivo samostalnosti, može biti uključena u Program “Jačanje porodice” organizacije SOS Dečija sela Srbija, ako postoji potreba da se dodatno osnaže roditeljski kapaciteti.