NE TREBA DA IDEŠ KOD TATE, IMA ON DRUGA POSLA: Kako otuđivanje deteta posle razvoda, utiče na razvoj mališana

Kada bivši supružnik pokušava da otuđi dete od drugog roditelja koristeći različite strategije, to se naziva otuđenje od roditelja. Otuđenje od roditelja može imati štetne posledice po dete.

Shutterstock

Razvod, posebno kada se radi o neurednom razdvajanju, je težak, ali kada par dobije dete, to može još više otežati. Kao i svaki drugi roditelj, želeli biste da zadržite svoje dete, ali ako vaš supružnik okrene vaše dete protiv vas i vi izgubite njegovo/njeno starateljstvo, život vam ne može biti gori.  Ako osećate da se vaše dete udaljava od vas, to može biti zbog otuđenja od roditelja kako prenosti Parenting first cry.

Šta je otuđenje od roditelja?

Kada odnos između roditelja postane toksičan i oni se razvedu ili prođu kroz strašnu razdvojenost, dete najviše pati. Ponekad dete ne dobija dovoljno ljubavi i brige i oseća da ga ignorišu. Jedan roditelj može pokušati da udalji dete od drugog roditelja koristeći tehnike kao što je otuđenje. Ovo je vrsta emocionalnog udaljavanja od roditelja. Dete na kraju veruje u te stvari kada mu se ponavlja i distancira se. Ovo dugoročno utiče na ponašanje deteta.

Šta uzrokuje otuđenje od roditelja?

Otuđenje od roditelja počinje prvenstveno gajenjem prezira i negativnih osećanja prema roditelju koji nije staratelj. Kada roditelj ima starateljstvo nad detetom, on/ona čini da se mladi osećaju kao da je njihov supružnik kriv za sve greške. Ovo tera dete da se distancira od roditelja bez starateljstva i potpuno ih izbegava uprkos činjenici da nekad nisu uradili ništa loše. Kao rezultat toga, roditelj bez starateljstva prolazi kroz različite psihološko i emocionalno manipulisanje od strane roditelja koji je sa detetom.

Kada to postaje sindrom?

Sindrom otuđenja od roditelja nije zvanično klinički ili medicinski sindrom, ali to ne znači da njegovi efekti nisu dugotrajni. Osoba koja je podvrgnuta kritici smatra se roditeljem koji se otuđuje, a otuđivačom je onaj koji ispira mozak drugom roditelju. Odnos deteta sa možda je bio dobar pre razdvajanja, ali nakon razvoda, roditelj koji nema starateljstvo nad detetom možda neće moći da provede dovoljno vremena sa detetom. Drugi roditelj može detetu isprati mozak i ono može početi da veruje u laži. Ponekad, oštećeni odnos roditelj-dete može uticati na mentalno zdravlje i deteta i roditelja koji nema starateljstvo nad detetom. Međutim, sindrom otuđenja od roditelja nije zvanično smatran sindromom u medicinskoj oblasti. To nije nešto sa čime bi se dete moglo poistovetiti, ali da, to može uticati na njega emocionalno i mentalno.

Znaci da je roditelj otuđen

Otuđenje od roditelja utiče na roditelja koliko i na dete. Za roditelja može biti emocionalno uznemirujuće da vidi svoje dete (i drugog roditelja) kako ih otuđuje. Hajde da shvatimo koji su znaci otuđenja roditelja.

1. Dete odbija da razgovara sa drugim roditeljem.

Dete može bez razloga kritikovati drugog roditelja i nepravedno ga odgurnuti od svog života. Takvi postupci su podstaknuti lažnim rasuđivanjem, predrasudama i pretpostavkama.

2. Otuđilac sprečava dete da se viđa sa drugim roditeljem.

Roditelj otuđilac može sprečiti dete da se viđa sa drugim roditeljem lažnim tvrdnjama kao da je drugi roditelj zauzet ili nezainteresovan da viđa dete. Ovo može naljutiti dete i uznemiriti drugog roditelja i dete može početi da gaji negativna osećanja prema drugom roditelju.

3. Dete traži od drugog roditelja da ne prisustvuje roditeljskim sastancima.

Kada dete traži od roditelja da ne prisustvuje roditeljskim sastancima ili ne pokazuje nikakvu brigu o tome da li je drugi roditelj prisutan ili ne, to je jasan znak da je roditelj otuđen. U ekstremnim slučajevima, otuđeni roditelj ne može biti naveden kao kontakt osoba ili staratelj u školskom registru.

4. Dete ne poštuje drugog roditelja.

Roditelj otuđivač ponekad može da manipuliše detetom i da govori loše stvari o drugom roditelju, kao rezultat toga, dete može početi da ne poštuje drugog roditelja. Dete može izazvati napade besa ili imati teške reakcije čak i ako otuđeni roditelj govori u njegovu korist.

5. Dete maltretira 

Kad god otuđeni roditelj pokuša da se ophodi pažljivo prema detetu ili učini bilo šta dobro za njega, dete koje je pod uticajem ili manipulisanjem roditelja otuđioca zanemariće te ljubaznosti drugog roditelja. I dete može da maltretira – može naterati drugog roditelja da oseti da im duguje stvari. A kada na kraju ispune svoje želje, ponašaju se kao da nikada nije dovoljno dobro ili da su trebali učiniti više. To je začarani i emocionalno iscrpljujući ciklus.

6. Roditelj otuđilac obeshrabruje dete da odnese svoje stvari u kuću drugog roditelja.

Dete može oklevati da donese svoje stvari kada dolazi u posetu drugom roditelju. Roditelj koji otuđuje može ih ohrabriti da ne nose ili čuvaju svoje stvari u svojoj kući kada posećuju drugog roditelja. Roditelj otuđilac može čak tražiti od deteta da ništa ne donosi iz kuće roditelja otuđioca.

7. Roditelj otuđilac iznosi detalje o svojim odnosima sa detetom.

Jedan roditelj može otkriti intimne detalje o svom odnosu sa otuđenim roditeljem i otkriti detalje koje ne bi trebalo da ima. Ovo može izgraditi osećanja besa, ljubomore i negativnosti u mladom umu.

8. Otuđilac može pokušati sve da spreči dete da posećuje otuđenog roditelja.

Dete može da otkaže svoje planove da posećuje drugog roditelja jer ga je roditelj koji je otuđio namamio primamljivim aktivnostima. Ovo može uključivati posete restoranima ili odlazak u zabavni park, čime bi se drugi roditelj osećao kao da nije poželjan ili potreban.

Kada se pita o otuđenju od roditelja ili se suoči sa njim, dete može poreći bilo kakve znake manipulacije ili uticaja sa strane patološkog roditelja. Otuđenom roditelju dete kaže da je samo njihova odluka da ga odbije i da ga niko ne kontroliše. Ovo je takođe izdajnički znak otuđenja od roditelja.

Simptomi otuđenja od roditelja pronađeni kod dece


  • Dete nepravedno ili bez valjanog razloga kritikuje otuđenog roditelja.
  • Dete gaji negativna osećanja prema drugom roditelju.
  • Dete, kada ga pitaju o njegovom ponašanju, može reći da kritikuje roditelja na osnovu sopstvene procene. On može poreći bilo kakve znake manipulacije.
  • Dete dobija podršku od roditelja otuđioca, koji može čak i promovisati takvo ponašanje.
  • Ovo dete ne pokazuje znake krivice zbog kritikovanja drugog roditelja.
  • Detetova osećanja mržnje ili nesklonosti nisu ograničena samo na otuđenog roditelja. Može se proširiti i na članove porodice tog roditelja.
  • Dete nema čvrst razlog da ne voli otuđenog roditelja ili da kaže zašto ga ne voli. Njegova presuda je zbog lažnih optužbi roditelja otuđioca. 
  • Dete može koristiti reči kojima odrasli kritikuju drugog roditelja.

Efekti otuđenja od roditeljstva na decu

Kao što je gore pomenuto, otuđenje od roditelja može biti posebno teško za decu jer njegovi efekti mogu trajati dugo, ponekad i nakon odraslog doba. Evo nekih efekata otuđenja od roditelja kod dece:

  • Poremećaji ciklusa spavanja, nesanica i nemogućnost opuštanja.
  • Psihološka trauma nastala kao posledica razvoda roditelja.
  • Neuspeh da se kontroliše temperament i emocije i da se ponaša impulsivno u situacijama.
  • Nesposobnost da se nosi sa školskim radom i loš akademski uspeh.
  • Društvena izolacija, neraspoloženje i nesposobnost da se poveže sa vršnjacima.
  • Biti manje obziran prema osećanjima drugih i pokazati nedostatak empatije.
  • Preslikavanje ličnosti i osobina otuđenog roditelja u kasnom odraslom dobu.
  • Psihološki stres, anksioznost i nedostatak emocionalne inteligencije .
  • Stalni strah, emocionalni bol i oštećeno detinjstvo sa gorkim uspomenama koje traju za ceo život.
  • Dete psihički iscrpljeno zbog svađe roditelja

(Yumama/J.D.)

BONUS VIDEO

This browser does not support the video element.

U čemu ne treba slati dete u vrtić  TikTok/ sarrahangelaa