Roditelji priznali - ne znaju kako da reaguju na dečji bes: Psiholozi otkrili jednu stvar koja je najvažnija

Više od 60 odsto roditelja priznaje da nisu sasvim sigurni kako da pomognu detetu da se suoči sa emocijom besa. Psiholozi daju savete o tome šta je najvažnije.

Shutterstock

Roditelji moraju da se bore sa različitim dečjim raspoloženjima i ponašanjima. To je, prosto, deo njihovog "posla". Od stanja u kojem presrećni skakuću po kući, do onog kada plaču i besne zbog svake sitnice, mališani, kao i odrasli, suočavaju se sa mnoštvom različitih emocija. Razlika je, međutim, što deca često ne znaju kako da se nose sa tim svojim osećanjima, pa u tome moraju da im pomognu mame i tate.

Istraživanje je, međutim, pokazalo da je roditeljima najteže da se izbore sa jednom emocijom svojih naslednika – besom.

Deca imaju problema sa besom

U SAD-u je sprovedena studija u okviru koje su naučnici analizirali ponašanje roditelja i dece stare od šest do 12 godina, a otkrića su veoma interesantna. Čak 54 odsto roditelja se plaši da svojim naslednicima pružaju loš primer kako da se efikasno izbore sa besom, dok 12 odsto njih brine da će dečji bes mališanima kasnije u životu stvarati probleme, a 63 odsto priznaju da nisu sigurni kako da pomognu detetu da se izbori sa tom emocijom, prenosi parents.com.

Čini se da su najzabrinutiji roditelji dečaka, od kojih je 43 odsto prijavilo da je dete u prošloj godini imalo negativne posledice zbog svog besa, odnosno da je povredilo sebe ili druge, ili da ima problem u školi ili sa prijateljima. Kada su u pitanju devojčice, njih 33 odsto je prijavilo isto.

Oko 14 odsto roditelja smatra da njihovo dete oseća bes češće od svojih vršnjaka, a naučnici dodaju da su to upravo roditelji koji brinu da svojoj deci ponekad daju loš primer kako se nose sa sopstvenim osećajem besa.

Naučnici dodaju da je bes sasvim normalna emocija, te da roditelji moraju da zapamte da deca još uvek uče kako da se bore sa njom.

"Ne postoji dečji bes koji je izvan okvira normalnog jer različita deca drugačije reaguju, ne postoji pravi i pogrešan način da se oseća emocija", kaže psiholog Tamar Kahan.

Niži prag tolerancije kod današnje dece

Naučnici su želeli da istraže da li su savremeni pritisci, kao i pritisci društvenih mreža, krivac za to što su mališani danas ljući nego ikada pre. Dr Kahan, međutim, ima drugo objašnjenje.

"Možda imaju nižu toleranciju na frustraciju i slabije razvijene veštine prilagođavanja izražavanja frustracije i besa. Delom, to je zato što imaju manje prilika da vežbanju odlaganje zadovoljstva i da uče kako da čekaju jer imaju toliko instant zadovoljstava".

Svakako, sudeći prema rezultatima studije, jasno je da kada roditelji prikazuju zdrave načine suočavanja sa besom, i deca će biti bolja u tome.

"Ne mogu da naglasim koliko je važno da pomognemo deci da nauče bolje da regulišu svoje emocije. To zvuči lako, ali jasno je da nije jer su često deca upravo okidač za naš bes", kaže dr Kahan.

Dečji psiholog Kejtlin Slavens dodaje da "deca uče kako da se nose sa besom gledajući vas. Ako roditelji mogu da pokažu kako se na miran, konstruktivan način izražava frustracija, veće su šanse da deca usvoje takvo ponašanje".

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Mamin trik za tantrume  TikTok/jusssliv