Nekada je bilo uobičajeno da žene rađaju u dvadesetim godinama, dok su danas novopečene mame često u kasnim tridesetim ili četrdesetim godinama. Razlozi za to su različiti, ali jedno je sigurno – i starije i mlađe mame svoju decu vole najviše na svetu i trude se na sve moguće način da im pruže sve što je potrebno.
I dok će su neki možda stava da je za decu "loše" da ih odgajaju nešto stariji roditelji, čini se da nisu u pravu.
Istine radi, neka istraživanja jesu pokazala da deca starijih roditelja imaju veći rizik od pojave nekih kašnjenja u razvoju, a veruje se da to ima veze sa biološkim faktorima starijih roditelja. Međutim, kada je reč o samom vaspitanju, u tome su stariji roditelji i te kako dobri.
Doktor psihologije dr Bret Biler kaže da stariji roditelji zapravo imaju sigurniju socijalnu i emocionalnu bazu, sjajne karakteristike koje mogu da prenesu i na svoje naslednike.
U nastavku pročitajte koje to sjajne osobine imaju deca starijih roditelja.
1. Zrelost
"Deca starijih roditelja brzo odrastaju. Obično uz sebe imaju roditelje koji iza sebe već imaju neko iskustvo i mudrost, što deci pomaže da misle i ponašaju se dosta ozbiljnije od svojih vršnjaka", prenosi parade.com reči kliničke psihološkinje dr Dakari Kimbi.
2. Cene tradiciju
Pošto stariji roditelji već iza sebe imaju više "staža" i videli su više toga, prirodno je da iskustva i običaje prenose na svoju decu, koja imaju daleko jaču vezu sa tradicijom nego njihovi vršnjaci, kaže dr Kimbi.
3. Žele da se obrazuju
"Nekoliko faktora služe kao dobra osnova za motivaciju, akademska dostignuća i eventualni uspeh. Deca koju odgajaju stariji roditelji obično imaju više prilika da uče i na njih manje utiču neke društvene distrakcije", smatra dr Biler.
4. Strpljenje
Dr Kimbi veruje da odrastanje uz starije roditelje decu već u ranom uzrastu uči strpljenju, "posebno kada se nađu u situaciji da objašnjavaju kako se koristi neka nova tehnologija nekome ko u to nije baš upućen".
5. Svestrani su
Stariji roditelji obično imaju već dobru karijeru u trenutku kada dobiju dete, što potencijalno znači i da imaju više finansijskih resursa i prilika koje mogu da pruže svom nasledniku. "Te dodatne prilike mogu da uključuju neke vannastavne aktivnosti, odmore, privatne časove, večere u restoranima...", navodi dr Biler.
6. Odgovornost
"Kada su roditelji stariji, deca možda ranije moraju da se zauzimaju za sebe. Deca u tom scenariju obično ranije nauče da budu odgovorna jer potencijalno moraju ranije da počnu da pomažu u kući", objašnjava dr Kimbi.
7. Veća emocionalna otpornost
Iako to nije pravilo, moguće je da će stariji roditelji imati više zdravstvenih problema nego mlađi, što bi decu moglo da učini otpornijim na neka neprijatna iskustva i životne promene.
BONUS VIDEO: