RODITELJI NE UČE DECU KAKO DA SE ISTINSKI RADUJU: Najpoznatiji citati Mirjane Krizmanić o vaspitanju i odrastanju

Ova poznata hrvatska psihološkinja, osnivačica Odseka za kliničku psihologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu, preminula je u nedjelju ujutro u 89. godini, a ovo su njeni najupečatljiviji citati.

Youtube Printscreen N1

Mirjana Krizmanić se u svom naučnom radu bavila psihologijom ličnosti, kliničkom, zdravstveno-socijalnom psihologijom i psihopatologijom. Istraživala je kvalitet života, smisao za humor i asocijacije, konstruisala psihološke merne instrumente i sastavila priručnike za njihovu primenu. Hrvatski psiholog, osnivač Katedre za kliničku psihologiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, autorka je brojnih radove, među kojima su "Tkanje života", "Naše svakodnevne laži" i "Knjiga oproštaja".

Ova poznata hrvatska psihološkinja, imala je veoma poučne savete koje je rado delila na svojim brojnim gostovanjima i intervjuima:

Roditelji ne uče decu kako da prihvate nesreću i kako da se istinski raduju. Na primer, ako obasipate dete igračkama, ono više neće naći zadovoljstvo u njima, kao ni žena koja mnogo ide u kupovinu. Ali ako počastite svoje dete ili sebe igračkom ili komadom odeće nekoliko puta godišnje, koliko ćete se radovati i zaista uživati. To se kasnije prenosi i na međuljudske odnose – uvek se treba radovati dobrim prijateljima i uživati u svakom trenutku” – rekla je ona za Večernji list.

“Deca sve osećaju, osetljiva su i nemaju mehanizme zaštite i bez obzira na sve, roditelji moraju da budu odgovorni – ako se razdvoje, treba da pripreme dete za to, ako dođe novi član u porodicu dete treba učestvujte u tome i budite srećni, kako se ne bi razvila ljubomora.”

“Roditelji su sa nama igrali društvene igre, učili nas da pravimo igračke, ovo je prilika da dete uči, da raste i razvija se. Danas, nažalost, roditelji prečesto prepuštaju svoju decu televiziji, internetu i video igricama, iako je naučno dokazano da deca koja nauče da gledaju televiziju i kompjuter u većini slučajeva nikada ne postaju čitaoci, u smislu čitanja knjiga. Zbog toga oni odumiru, odnosno ne razvijaju se određene sinapse u mozgu.”

(24sata.hr/Yumama/J.D.)

BONUS VIDEO

This browser does not support the video element.

Kako su roditelji hranili decu 80-ih i 90-ih 2  TikTok/mrvaughntrainor