U OVIM ŠKOLAMA DECA NE KUPUJU I NE NOSE FLAŠICE SA VODOM: Hidriranje poboljšava koncentraciju, a smanjuje gojaznost

U Beču, sprovodi se akcija Vodenih škola, u kojoj se promoviše da učenici u školama piju vodu sa česme, ne nose i ne kupuju slatka pića, flaširanu vodu.

Shutterstock

Na ovaj način deci se ukazuje na važnost unošenja dovoljne količine vode kao i na ekološku svest smanjenja upotrebe plastike u svakodnevnom životu.

Kako prenosi Waterschools, od početka projekta 2016. godine, 75 odsto bečkih osnovnih škola (sa oko 50.000 učenika) već su postale škole na vodi. U ovim školama se tokom svakodnevnog školskog života pije samo voda iz česme, a roditelji ne daju pića od kuće. Nastavnici podstiču učenike da piju dovoljno.

Nakon velikog uspeha u osnovnim školama, sada i srednje škole imaju priliku da postanu vodene škole.

Učenici često piju premalo. Nedostatak tečnosti dovodi do umora, glavobolje, slabe koncentracije i otežava učenje. Ako pijete dovoljno, možete bolje raditi i više se koncentrisati. Uz to, voda za piće se smatra ključnom za sprečavanje gojaznosti i karijesa. Svako ko redovno konzumira slatka pića ima veći rizik od prekomerne težine. Pića su glavni izvor šećera kod dece i adolescenata. Oko 40 odsto šećera se konzumira kroz bezalkoholna pića i sokove.

Voda iz slavine štedi plastični otpad

Mladi su navikli na svet pun plastike za jednokratnu upotrebu. Plastične flaše za piće su sveprisutne, čak i u školama. Škole vode pokazuju da postoji i drugi način. Beč ima posebno dobru, čistu vodu iz česme tako da je voda za piće u školama efikasna i održiva mera promocije zdravlja.

Najmanje 50 odsto javnih osnovnih i srednjih škola u Beču postaće škole za vodu. To znači:

  • Voda iz česme se pije u svakodnevnom školskom životu. Voda je prisutna kao svakodnevno piće (uslovi za unapređenje zdravlja).
  • U školama za vodu dodatne vaspitne mere obezbeđuju da ljudi piju dovoljno (formiranje zdravijih potrošačkih navika).
  • Dugoročno, ovo dovodi do promene ponašanja: povećanje unosa tečnosti, smanjenje unosa šećera kroz piće.

(Yumama/J.D.)

BONUS VIDEO

This browser does not support the video element.

Kako su izgledale jaslice 80-ih i 90-ih 3  TikTok/nostalgicallyrachel