VAKCINA PROTIV HPV O TROŠKU OSIGURANJA - SMANJUJE RIZIK OD RAKA GRLIĆA MATERICE: Otkriveno koliko dece je već primilo

Vakcinacija protiv HPV virusa je o trošku osiguranja - sada je dostupna digitalna mapa koja pokazuje koliko dece je primilo vakcinu za koju lekari tvrde da smanjuje rizik od raka grlića materice!

Shutterstock

Obeležava se Evropska nedelja prevencije raka grlića materice, a jedna od dominantnijih tema u ovim danima jeste vakcinisanje protiv HPV virusa (humani papilloma virus) koji je uzročnik raka grlića materice.

Srbija je od juna 2022.godine, obezbedila vakcinu protiv Humanog Papiloma Virusa/HPV o trošku RFZO i započela proces HPV imunizacije školske dece. Na sajtu Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd navodi se da je vakcina dostupna u svim Domovima zdravlja (školski dispanzer) na teritoriji grada i namenjena je deci uzrasta 9-19 godina, a prvenstveno deci 7. razreda osnovnih škola. Vakcina ima najveći efekat ukoliko se primi pre stupanja u intimne odnose. Istraživanja su takođe pokazala da je titar antitela veći nakon imunizacije dece u uzrastu 9-15 godina u odnosu na titar formiran nakon imunizacija starijih devojaka i mladića (16-26 godina).

Deci uzrasta od 9 do navršenih 14 godina života vakcina se daje u 2 doze sa razmakom od 6 meseci, a osobama od navršenih 15 godina daje se u 3 doze po šemi 0, 2, 6 meseci. Seriju treba kompletirati u roku od godinu dana.

Naša zemlja će od danas javno objavljivati podatke o broju dece koja su vakcinisana protiv HPV, glavnog uzročnika raka grlića materice. Publikovanjem ovakve digitalne mape, Srbija je postala prva zemlja u regionu koja će imati ovakav vid praćenja imunizacije, tačnije u svakom momentu znaće se broj vakcinisane dece po polu, uzrastu i broju primljenih doza. Podaci će biti objavljeni na portalu Ministarstva zdravlja, biće u potpunosti anonimni, a ažuriraće se na nedeljnom nivou.

Objavljivanjem ovakvog digitalnog načina za praćenje imunizacije protiv HPV, može se pratiti i napredak Srbije ka cilju od 90 odsto vakcinisanih devojčica i dečaka, zadatom od strane Svetske zdravstvene organizacije (SZO) kao deo strategije 90-70-90 za eliminaciju raka grlića materice do 2030. godine.

"HPV vakcina je prvi preventivni inovativni lek koji je država obezbedila o trošku osiguranja. Radi se o devetovalentnoj vakcini, cena jedne doze je 14.000 dinara, a u zavisnosti od uzrasta prima se u dve ili tri doze. Dakle, ne radi se ni o malo jeftinoj vakcini. Od strane SZO ova vakcina je proglašena za najbezbedniju i efikasnu. Pored svih ovih činjenica, ipak je prošlo dovoljno vremena od juna 2022. godine, kada je RFZO uveo ovu vakcinu, ukupno je vakcinisano samo 5 odsto dečaka i devojčica. To je apsolutno nedovoljno i tim rezultatom nismo zadovoljni. Ono što država još može da uradi i ono što je u planu jeste HPV tipizacija. To znači da će u domovima zdravlja i institutima za javno zdravlje biti omogućeno da se svakoj ženi uzrasta od 35 do 60 godina, radi HPV tipizacija kako bi se odredilo da li pacijentkinja ima onkogeni HPV. Kada se otkrije onkokeni HPV, ta žena je kandidat za češće preventivne preglede, a samim tim to će značiti i da postoji mogućnost da se na vreme dijagnostikuje eventualna pojava karcinom grlića materice," napominje prof. dr Sanja Radojević Škodrić, direktorka RFZO.

Podatak da u Beogradu školski pedijatar nedeljno vakciniše samo jedno dete protiv HPV, je alarmantan i pokazuje da kao društvo moramo raditi još više na podizanju svesti građana, kako bismo uspeli da spasimo blizu 700 života, koliko godišnje umre žena od raka grlića materice.

"Krajem prošle godine udruženje je podelilo priznanja najuspešnijim domovima zdravlja koji su najviše doprineli u podizanju svesti o ovoj bolesti, kao i obuhvatu imunizacije protiv HPV u Srbiji. Ali, mi imamo i manje uspešne domove zdravlja i institucije gde je procenat vakcinisane i zaštićene dece, vrlo simboličan. Tamo gde se lekari pedijatri trude da roditeljima objasne korist od vakcinacije, tu je i veći obuhvat zaštićene dece. To samo ukazuje da moramo više da radimo na povećanju svesti kako kod opšte tako i kod stručne javnosti i podizanju obuhvata vakcinacije u sredinama, odnosno domovima zdravlja gde je obuhvat mali. Iz tog razloga moramo aktivnije raditi na ovom polju, jer iako je Srbija obezbedila preventivnu vakcinu protiv HPV o trošku RFZO i započela proces imunizacije devojčica i dečaka, stiče se utisak da veliki broj roditelja i dece i dalje nije upoznat o mogućnosti dobijanja vakcine i zaštite od HPV," kaže Gorica Đokić iz Udruženja za borbu protiv raka grlića materice i jajnika "Progovori".

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

ESPRESO ANKETA: Da li biste dali svom detetu HPV vakcinu, besplatna je i lekari su za  Espreso

(Yumama/T.A.S.)