RETKO STANJE ZBOG KOG DECA POČINJU DA HRAMAJU OD BOLOVA: Izlečenje je moguće ali je dugotrajno i zahtevno

Pertesova bolest je retko stanje u detinjstvu koje pogađa kuk. Javlja se kada je privremeno poremećeno snabdevanje krvlju zaobljene glave butne kosti.

Shutterstock

Iako se termin „bolest“ još uvek koristi, Pertes je zaista složen proces faza koji može trajati nekoliko godina. Kako stanje napreduje, oslabljena kost glave butne kosti (kuglica zglobnog dela kuka) postepeno počinje da se urušava. Vremenom, dotok krvi u glavu butne kosti se vraća i kost počinje da raste, kako prenosi Orthoinfo. Dugoročna prognoza za decu sa Pertesom je u većini slučajeva dobra. Nakon 18 do 24 meseca lečenja, većina dece se vraća svakodnevnim aktivnostima bez većih ograničenja.

Opis

Pertesova bolestje takođe poznata kao Legg-Calve-Perthes, nazvana po trojici lekara koji su prvi opisali to stanje.

  • Obično se javlja kod dece uzrasta od 4 do 10 godina.
  • Pet puta je češći kod dečaka nego kod devojčica.
  • U 10% do 15% svih slučajeva zahvaćena su oba kuka.

Ostenekroza

U prvoj fazi Perthesove bolesti, kost u glavi butne kosti polako odumire.

Postoje četiri stadijuma Perthesove bolesti:

  • Inicijalna / nekroza. U ovoj fazi bolesti, dotok krvi u glavu femura je poremećen i koštane ćelije umiru. Područje postaje intenzivno upaljeno i iritirano, a vaše dete može početi da pokazuje znake bolesti, kao što je šepanje ili drugačiji način hoda. Ova početna faza može trajati nekoliko meseci.
  • Fragmentacija. Tokom perioda od 1 do 2 godine, telo uklanja mrtvu kost ispod zglobne hrskavice i brzo je zamenjuje početnom, mekšom kosti. Tokom ove faze kost je u slabijem stanju i veća je verovatnoća da će se glava butne kosti srušiti u ravniji položaj. Glava butne kosti u ovoj fazi izgleda kao da je u komadima.
  • Reosifikacija. U ovoj fazi, nova, jača kost se razvija i počinje da se oblikuje u glavi butne kosti. Faza reosifikacije je često najduža faza bolesti i može trajati nekoliko godina.
  • Izlečenju. U ovoj fazi, ponovni rast kosti je završen, a glava butne kosti je dostigla svoj konačni oblik. Koliko je oblik blizak okruglom zavisiće od nekoliko faktora, uključujući:

Uzrok

Uzrok Perthesove bolesti nije poznat. Neke nedavne studije pokazuju da možda postoji genetska veza sa razvojem Pertesa, ali je potrebno sprovesti još istraživanja.

Simptomi

Jedan od najranijih znakova Perthesa je promena u načinu na koji vaše dete hoda i trči. Ovo je najčešće najočiglednije tokom sportskih aktivnosti. Vaše dete može da šepa, da ima ograničeno kretanje ili da razvije neobičan stil trčanja, sve zbog razdražljivosti u zglobu kuka.

Ostali uobičajeni simptomi uključuju:

  • Bol u kuku ili preponama, ili u drugim delovima noge, kao što su butina ili koleno (ovo je poznato kao upućeni bol)
  • Bol koji se pogoršava tokom aktivnosti i ublažava se mirovanjem
  • Bolni grčevi mišića koji mogu biti uzrokovani iritacijom oko kuka

U zavisnosti od nivoa aktivnosti vašeg deteta, simptomi mogu doći i nestati tokom perioda od nekoliko nedelja ili čak meseci pre nego što se razmotri poseta lekaru.

Tretman

Cilj lečenja je ublažavanje bolnih simptoma, zaštita oblika glave butne kosti i vraćanje normalnog pokreta kuka. Ako se ne leči, glava butne kosti može se deformisati i ne uklapati se dobro u acetabulum (zglob kuka), što može dovesti do daljih problema sa kukovima u odraslom dobu, kao što je rani početak artritisa .

Postoji mnogo opcija za lečenje Perthesove bolesti. Vaš lekar će uzeti u obzir nekoliko faktora prilikom izrade plana lečenja za vaše dete, uključujući:

Starost vašeg deteta. Mlađa deca (6 godina i manje) imaju veći potencijal za razvoj okrugle glave butne kosti nakon zarastanja.
Stepen oštećenja glave femura. Ako je više od 50% glave butne kosti zahvaćeno nekrozom, potencijal za ponovni rast bez deformiteta je manji.
Stadijum bolesti u vreme kada je detetu postavljena dijagnoza. Koliko je vaše dete daleko u procesu bolesti utiče na opcije lečenja koje će lekar preporučiti.

Nehirurški tretman

Posmatranje. Za veoma malu decu (od 2 do 6 godina) koja pokazuju malo promena na glavi femura na svojim početnim rendgenskim snimcima, preporučeni tretman je obično jednostavno posmatranje. Lekar vašeg deteta će redovno nadgledati vaše dete koristeći rendgenske snimke kako bi se uverio da je ponovni rast glave femura na pravom putu dok bolest teče svojim tokom.

Anti-inflamatorni lekovi. Bolni simptomi su uzrokovani zapaljenjem zgloba kuka. Nesteroidni antiinflamatorni lekovi (NSAID) , kao što je ibuprofen, koriste se za smanjenje upale, a lekar vašeg deteta ih može preporučiti nekoliko meseci. Kako vaše dete napreduje kroz stadijume bolesti, lekar će prilagoditi dozu ili prekinuti lek.

Ograničavanje aktivnosti. Izbegavanje aktivnosti sa velikim uticajem, kao što su trčanje i skakanje, pomoći će u ublažavanju bolova i zaštiti glave butne kosti. Povremeno, lekar vašeg deteta može takođe preporučiti štake ili hodalicu kako bi sprečio vaše dete da stavi preveliku težinu na zglob.

Vežbe fizikalne terapije. Ukočenost kuka je uobičajena kod dece sa Perthesovom bolešću i preporučuju se vežbe fizikalne terapije kako bi se povratio opseg pokreta kuka. Ove vežbe se često fokusiraju na otmicu kuka i unutrašnju rotaciju. Često je potreban roditelj ili drugi staratelj koji bi pomogao detetu da završi vežbe.

  • Nameštanje kuka. Dete leži na leđima, držeći kolena savijena i stopala ravna. Oni će gurnuti kolena, a zatim stisnuti kolena zajedno. Roditelj ili staratelj treba da stave ruke na kolena deteta kako bi pomogli u postizanju većeg opsega pokreta.
  • Rotacija kuka. Sa detetom na leđima i ispruženim nogama, roditelj ili staratelj treba da okrene celu nogu ka unutra i ka spolja.
  • Gips i učvršćivanje. Ako opseg pokreta postane ograničen, ili ako rendgenski snimci ili drugi snimci pokazuju da se deformitet razvija, može se koristiti gips ili proteza da bi se glava butne kosti zadržala u njenom normalnom položaju unutar acetabuluma.

Petrijevi gips- su dva gipsa dugih nogu sa šipkom koji drže noge raširene u položaju sličnom slovu "A". Lekar vašeg deteta će najverovatnije primeniti početni Petrijev gips u operacionoj sali tako da imaju pristup specifičnoj opremi:

Artrogram. Tokom procedure, lekar će napraviti seriju specijalnih rendgenskih snimaka nazvanih artrogrami da bi video stepen deformiteta glave femura i da bi se uverio da je glava tačno postavljena. U artrogramu, mala količina boje se ubrizgava u zglob kuka kako bi se oblik glave butne kosti još lakše uočio.
Tenotomija. U nekim slučajevima, mišić adductor longus u preponama je veoma zategnut i sprečava rotaciju kuka u pravilan položaj. Lekar će obaviti manju proceduru da oslobodi ovu zategnutost - nazvanu tenotomija - pre nanošenja Petrijevih gipsa. Tokom ove brze procedure, lekar koristi tanak instrument da napravi mali rez u mišiću.

Petrijev gips

Petriev gipsi drže noge raširene daleko u nastojanju da zadrže kukove u najboljem položaju tokom zarastanja. Nakon uklanjanja gipsa, obično nakon 4 do 6 nedelja, dete nastavlja sa vežbama fizikalne terapije kako bi povratilo pokrete u kukovima i kolenima. Lekar vašeg deteta može preporučiti ponavljanje gipsa dok kuk ne uđe u završnu fazu procesa zarastanja.

Hirurško lečenje

  • Lekar vašeg deteta može preporučiti operaciju kako bi se ponovo uspostavilo pravilno poravnanje kostiju kuka i da bi se glava butne kosti zadržala duboko u acetabulumu dok se zarastanje ne završi. Operacija se najčešće preporučuje kada:
  • Vaše dete je starije od 8 godina u vreme dijagnoze. Pošto je potencijal za deformitet tokom faze reosifikacije veći kod starije dece, sprečavanje oštećenja glave femura je još važnije.
    Više od 50% glave butne kosti je oštećeno. Održavanje glave butne kosti unutar zaobljenog acetabuluma može pomoći da kost preraste u funkcionalan oblik.
  • Nehirurški tretman nije održao kuk u ispravnom položaju za zarastanje.

Najčešća hirurška procedura za lečenje Perthesove bolesti je osteotomija. U ovoj vrsti procedure, kost se seče i repozicionira kako bi glava butne kosti bila čvrsto unutar acetabuluma. Ovo poravnanje se drži na mestu pomoću šrafova i ploča, koje će biti uklonjene nakon izlečenog stadijuma bolesti.

Rendgen nakon osteotomije

Osteotomija butne kosti postavlja glavu butne kosti u bolji položaj za zarastanje. U mnogim slučajevima, butna kost se preseče da bi se zglob ponovo poravnao. Ponekad se zglob takođe mora produbiti jer se glava butne kosti zapravo uvećala tokom procesa zarastanja i više ne pristaje čvrsto unutar nje. Posle bilo koje procedure, dete se obično stavlja u gips na nekoliko nedelja da bi se zaštitilo poravnanje.

Nakon uklanjanja gipsa

Vašem detetu će biti potrebna fizikalna terapija da povrati snagu mišića i opseg pokreta. Takođe će im trebati štake ili hodalica da smanje opterećenje na zahvaćenom kuku. Lekar vašeg deteta će nastaviti da prati kuk rendgenskim zracima kroz završne faze zarastanja.
Ishodi U većini slučajeva, dugoročna prognoza za decu sa Perthesom je dobra i ona odrastaju u odraslom dobu bez daljih problema sa kukovima.

(Yumama/J.D.)

BONUS VIDEO

This browser does not support the video element.

Trik za vađenje trna detetu  TikTok/doctormyro