OVO JE NAJGORA HRANA ZA MOZAK, A RODITELJI U SRBIJI NJOM ČASTE DECU: Može oštetiti pamćenje i izaziva zavisnost

Istraživanja pokazuju da ova hrana negativno deluje na razvoj mozga kod deteta - mnogi roditelji je rado daju deci, a mališanima postaje omiljena.

Shutterstock

Univerzitet "Western" razmotrio je više od 100 studija kako bi doneli zaključak o tome koja hrana negativno utiče na razvoj mozga kod dece. U izveštaju koji su objavili 2020. godine u stručnom pedijatrijskom časopisu "The Lancet: Child & Adolescent Health" istakli su da je najgora hrana za mozak deteta svakako brza hrana.

Izveštaj je pokazao da deca i tinejdžeri konzumiraju veoma velike količine kalorične nezdrave hrane, što negativno utiče na razvoj njihovog mozga. To je uglavnom zato što mozak adolescenata još uvek razvija svoj frontalni režanj, deo mozga koji je odgovoran za pamćenje, pažnju i kontrolu impulsa.

Prema studiji, dejstvo brze hrane na razvoj frontalnog režnja može negativno uticati na sposobnost deteta da stekne sposobnost da samo reguliše svoj izbor hrane. Ovaj izveštaj takođe naglašava da veća konzumacija brze hrane dovodi do nezdravih izbora ishrane kasnije u životu, što može doprineti gojaznosti.

Studija iz socijalne psihijatrije i psihijatrijske epidemiologije otkrila je da je loš kvalitet ishrane adolescenata takođe povezan s većim slučajevima depresije. A nova studija sa Univerziteta "Džordžija" pokazala je da povećana konzumacija dodatog šećera u detinjstvu može dovesti do oštećenja pamćenja u odraslom dobu. Međutim, ova studija je sprovedena na miševima, tako da je potrebno još istraživanja.

Recenzija iz 2017. godine navodi da zdrava ishrana za razvoj deteta uključuje obilje proteina, ugljeno-hidrata (ne rafiniranih), zdravih masti, gvožđa, vitamina A, C i D i vitamina B. "Medical News Today" predlaže da detetu nudite hranu poput lisnatog povrća, grčkog jogurta, masne ribe i jaja. Navedene namirnice smatraju se delom zdrave ishrane za mozak deteta.

Izvor: Yumama/021.rs

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

NEPROCENJIVI SAVETI GASTROENTEROLOGA: LETO, ISHRANA  Kurir TV