U prvim danima nakon porođaja primetićete nekoliko simpotma koji ukazuju na to da mleko nadolazi, a to su najčešće promena u veličini dojki, osetljivost na pritisak, povišena tempreatura. Ipak, ako zapremina mleka ne počne da se povećava za 72 sata, može se smatrati da je laktacija odložena, odnosno da mleko kasni, tvrdi doktor Tanika Miler za portal “Parents”. Prema ovom uglednom sajtu o roditeljstvu glavnim uzrocima zakasnelog nadolaženja mleka smatraju se carski rez, gestacijski dijabetes, sindrom policističnih jajnika, gojaznost, problem sa štitonom žlezdom, prevremeni porođaj i na kraju čak i preostali delići placente mogu izazvati kašnjenje u laktaciji.
Ako se ovo desi, ne treba paničiti – proces će se pokrenuti uz nekoliko saveta koje lako možete sami primeniti. Najvažnije je da provodite dosta vremena uz bebu i da joj često nudite podoj, navodi doktor Amanda Vilijams, takođe za ovaj sajt i dodaje da treba nastaviti sa istiskanjem mleka čak iako vam se čini da ga nema dovoljno jer tako šaljete signale telu da je proizvodnja mleka potrebna. Zatim vodite računa da uzimate dovoljno tečnosti koju možete unositi kroz vodu, supice i čorbice, a pre svake sesije dojenja popijte čašu vode. Za proizvodnju mleka važno je da se odmarate i spavate kad god je to moguće. Takođe veoma je važno da proverite da li beba ispravno “vuče”, ako osetite da kod ovoga postoji problem, konsultujte se sa lekarom.
U svemu ovome veoma je važno da se vi dobro osećate i da beba uvek bude sita, ako ne ide sve tako lako i brzo, imajte na umu da je nekada za ove procese potrebno vreme i da se ne dešavaju u jednom trenutku.
BONUS VIDEO:
Izvor: Yumama