Kupovina pametnih satova za decu roditeljima je obično bolja opcija nego kupovina mobilnog telefona. Ovi satići omogućavaju mamama i tatama laku komunikaciju sa mališanima, ali im i u svakom trenutku daju podatke o lokaciji deteta.
Međutim, jedna majka četvoro dece iz Srbije nedavno je otkrila da njeni mališani primaju poruke neprimerene sadržine na svoje smart satiće, a u Kini je na dark webu pronađena arhiva sa 10 miliona podataka sa smart satića.
Koliko su ovi uređaji bezbedni i šta sve napadači mogu preko njih da saznaju o deci, u emisiji "Jutro" na TV Prva je objasnio IT stručnjak Stefan Jančić.
"Ovakvi scenariji jesu mogući, može se razlikovati nekoliko opcija kako napadači odnosno hakeri mogu doći do podataka na smart satićima – mogu biti targetirane same kompanije, tu se najčešće radi o većim grupama ljudi ili ukoliko se radi o pojedinačnim napadima gde je napadnut sam sat".
Jančić ističe da kada je u pitanju napad na smart sat, može da bude presretnuta komunikacija između sata i pametnog telefona s kojim je povezan ili da meta napada bude samo pametni telefon, ali se tom prilikom dolazi i do podataka sa sata:
"Na primer, napadnut je telefon roditelja, ali došlo se i do podataka na pametnom satiću dece. Ovakvi scenariji jesu mogući, ima par slučajeva zabeleženih i u Evropi, čak i neke države kao što su Nemačka i Norveška brane prodaju određenih modela pametnih satova zbog nedovoljne zaštite".
IT stručnjak je objasnio i koji se sve podaci mogu dobiti prilikom napada na smart satiće.
"Generalno mogu da se presretnu bilo koji tipovi komunikacija, poruke, pozivi ili ukoliko imate podatke o zdravstvenom stanju deteta na satiću jer sada pametni satovi imaju i takve metrike, imaju senzore koji prate puls, potrošnju kalorija, korake, geolokaciju, to je jako bitno. Ako se presretne geolokacija, koliko je vama kao roditelju značajno da znate gde vam je dete, tako i napadač može da sazna lokaciju deteta".
Na kraju, Jančić je otkrio i da li su pametni satići pomoć roditeljima ili zapravo mogu da dovedu dete u opasnost."Satovi su napravljeni da budu asistenti roditeljima da prate svoju decu jer na smart satu može da se podesi lokacija koja je dozvoljena detetu, gde kada dete napusti tu lokaciju vi dobijete na telefon obaveštenje da je dete izašlo iz te zone. Ili možete da podesite opciju za hitne pozive ako se dete oseti ugroženo, tu je i praćenje lokacije deteta, da znate u svakom trenutku gde se nalazi, ali s druge strane, sve te podatke može da uzme napadač i zloupotrebi na neželjeni način. Imamo u Evropi zabeleženo i nekoliko slučajeva čak i otmica upravo zbog napada na pametni sat i otkrivanja lokacije deteta", zaključio je on.
BONUS VIDEO:
Prelepa moderna grčka imena za dečake: Imaju veoma moćno značenje i ostavljaju snažan utisak
Proglašeno je najlepše ime na svetu: Zvuči prelepo na raznim jezicima, a ima i neverovatno značenje
Zašto se javlja gorušica u trudnoći? Evo kako da je ublažite i kada da se obratite lekaru
Nina je zatrudnela sa 15 godina: Za trudnoću saznala u 7. mesecu, otac deteta je krivi za sve
Zašto se javlja protein u urinu trudnica? Može da ukaže i na ozbiljno stanje koje ima ova 4 simptoma